Wybór produktów do wyprawki dla malucha bywa wielkim wyzwaniem, zwłaszcza dla rodziców, którzy oczekują pierwszej pociechy. Szeroki wachlarz dostępnych na rynku produktów potrafi też przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Warto zadbać o to, by wyposażyć pokój malucha w rzeczywiście potrzebne sprzęty. Czy zalicza się do nich poduszka?

Czy noworodki powinny spać na poduszkach? Czym wyróżniają się kliny i dlaczego ułożenie ich w dziecięcym łóżeczku do dobry pomysł? O tym przeczytacie poniżej.

Data dodania: 2023-07-26

Wyświetleń: 117

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Poduszka klin dla noworodka – czy warto?

Niezbędne wyposażenie do łóżka noworodka

Bezpieczeństwo i komfort malucha podczas snu to najważniejsze priorytety. Dlatego rodzice powinni już na etapie kompletowania wyprawki dla noworodka znaleźć odpowiednie produkty. Należy oczywiście stawiać na rozwiązania najwyższej jakości i trwałości, proste do utrzymania w czystości. Istotny jest też dobór właściwych elementów wyposażenia do łóżeczka.

Każde posłanie dla małego członka rodziny musi składać się z odpowiedniego materaca – zapewniającego wygodę i stanowiącego solidne podparcie dla niedużego ciałka. Na niego nakłada się ochronną osłonkę, by zabezpieczyć materac przed zabrudzeniem, a także stworzyć miękką warstwę, mającą bezpośredni kontakt ze skórą malucha. Oprócz tego przydaje się kocyk lub kołderka, by zagwarantować ciepło i uczucie bezpieczeństwa.

A co z poduszkami? W pierwszych miesiącach życia dziecka lekarze zgodnie odradzają stosowanie tego elementu pościeli. Dlaczego? Potrafi ona wpływać niekorzystnie na rozwój dziecka – prowadząc do nieprawidłowego kształtowania się kręgosłupa, odkształceń, asymetrii, a nawet zaburzenia rozwoju mięśni.

Najlepiej wstrzymać się z użyciem jej przez dłuższy czas. Bezpieczny przedział to między 12. a 18. miesiącem życia malucha. Jeśli jednak pragnie się nieco poprawić komfort dziecka podczas snu, można skorzystać z praktycznych klinów, jak te dostępne choćby w ofercie Rucken.

Klin dla noworodka – co to takiego?

Klin do łóżeczka dziecięcego skutecznie zastępuje klasyczną poduszkę. To produkt najczęściej wykonany z pianki poliuretanowej. Ma kształt trójkąta, dzięki czemu pozwala unieść nie tylko główkę dziecka, ale też całą górną część ciała (szyję i klatkę piersiową), co zwiększa komfort malucha podczas snu.

Prawidłowo użytkowane kliny można wykorzystać w dziecięcym łóżeczku bez ograniczeń wiekowych. Stosuje się je nawet już od pierwszych dni życia pociechy.

Jakich klinów używać? Najlepiej sprawdzają się sprężyste i elastyczne poduszki z bezpiecznych materiałów syntetycznych, posiadające kanaliki wentylacyjne, które zapewniają stały przepływ powietrza, co ogranicza nagrzewanie się poduszki oraz zmniejsza pocenie się główki dziecka w czasie snu.

Dlaczego warto używać klinów?

Poduszki kliny to niezmiernie praktyczne rozwiązanie, które przynosi szereg korzyści dla małego użytkownika. Przede wszystkim taki produkt zapewnia wygodę i w pełni bezpieczny sen. Nie trzeba obawiać się, że utrudni poruszanie się dziecka w łóżeczku, czy doprowadzi do problemów z oddychaniem, jak klasyczna poduszka.

Klin zmniejsza napięcie mięśni i stanowi stabilne podparcie dla całego ciała, co odciąża mięśnie i gwarantuje bezpieczny rozwój fizyczny dziecka.

Uniesienie górnej części ciała w łóżeczku z klinem potrafi ograniczyć ulewanie się pokarmu i przeciwdziałać zakrztuszeniu się, do czego dochodzi niekiedy u dzieci cierpiących z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego. Co więcej takie ułożenie ciała przydaje się też w czasie infekcji górnych dróg oddechowych, znacząco ułatwiając oddychanie podczas snu przy uciążliwym katarze.

Poduszki kliny do łóżek dziecięcych – jak ich używać?

Korzyści płynące z używania klinów są możliwe do uzyskania tylko wtedy, gdy stosuje się je w odpowiedni sposób, rekomendowany przez lekarzy i producentów wyposażenia.

Gdzie ułożyć klin? Powinien on trafić pod materac, a nie bezpośrednio pod główkę dziecka. Dlaczego? Tworzy się wówczas równą powierzchnię o niezbyt dużym nachyleniu, a także zmniejsza ryzyko przesuwania poduszki. Wszystko po to, by maluch mógł spać przyjemnie i w pełni bezpiecznie.

Komfort i bezpieczeństwo dziecka – wygodne i praktyczne kliny

Zdrowy sen to ważny element dla zrównoważonego rozwoju malucha. Warto zatem wykorzystać odpowiednie produkty, które zapewnią swobodę i komfort, dbając przy tym o pełne bezpieczeństwo noworodka. Do tej kategorii rozwiązań bezwzględnie zaliczają się właśnie praktyczne kliny do łóżeczek.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena