Przysłuchując się opiniom rodziców, można uznać, że rożki niemowlęce mają równie szerokie grono zwolenników jak i przeciwników. Podczas kompletowania wyprawki warto jednak pamiętać, że to czy rożek nam się przyda, czy nie okaże się dopiero gdy dziecko przyjdzie na świat. Coś, co sprawdza się przy jednym dziecku, niekoniecznie będzie potrzebne przy innym. Doskonale wiedzą to rodzice więcej niż jednego dziecka. 

Data dodania: 2023-04-17

Wyświetleń: 142

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rożek niemowlęcy dlaczego warto go mieć?

Czym dokładnie jest rożek? Kiedy się przydaje? Czym się kierować dokonując wyboru? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym tekście.

Co to jest rożek niemowlęcy?

Kiedyś był zwany becikiem i wyglądem przypominał długą poduszkę wypełnioną pierzem. Dzisiejsze beciki, czyli rożki, to tak naprawdę grubsze, miękkie, kwadratowe kocyki z wypełnieniem. Zawijając jego rogi, owijamy dziecko, które otulone czuje się bezpieczniej i jest spokojniejsze. Rożek dla niemowlaka jest często zalecany jako jeden z niezbędnych elementów wyposażenia torby do szpitala. Szczególnie sprawdza się gdy rodzice witają na świecie pierwsze dziecko i nie mają jeszcze wprawy w odpowiednim trzymaniu noworodka. Warto zaznaczyć, że rożek niemowlęcy usztywniany nie jest obecnie polecany przez fizjoterapeutów. Rożek dla niemowlaka posiadający wypełnienie w zupełności wystarcza i jest zdecydowanie lepszym wyborem.

Dlaczego warto otulać noworodki?

Nim dziecko przyjdzie na świat, spędza długie miesiące w brzuchu mamy, gdzie z każdym dniem jest mu coraz ciaśniej, czuje się tak bezpieczenie. Dlatego po urodzeniu, warto przez jakiś czas zapewniać maluchowi warunki choć trochę podobne do tych, do których przywykł. Maluszek owinięty w rożek dla noworodka łatwiej się uspokaja, szybciej usypia, a jego sen jest spokojniejszy. Oczywiste jest, że nic nie zastąpi otulenia przez ramiona mamy czy taty, jednak warto szukać rozwiązań, które uwolnią ręce rodzica, choć na parę chwil. Dodatkowo dla niewprawnych rodziców, którzy po praz pierwszy mają w rękach noworodka, rożek daje możliwość sprawniejszego podnoszenia dziecka. Grubsze wypełnienie asekuruje główkę, dzięki czemu świeżo upieczeni rodzice mogą poczuć się nieco pewniej.

Jak rożek może ułatwić pierwsze tygodnie z noworodkiem?

Pierwsze tygodnie życia dziecka to dla rodziców duże wyzwanie. Dziecko, choć w zasadzie „tylko” je i śpi, potrzebuje ciągłej bliskoci, ponieważ tę bliskość zna od początku swojego życia. Dzięki owijaniu dziecka w rożek dla niemowlaka można mu pomóc łagodnie oswoić się z nową rzeczywistością. Noworodki śpią lekko. Z powodu niedojrzałego układu nerwowego, w odpowiedzi na nagły dźwięk dzieci wybudza bardzo często odruch moro. Owijanie pomaga go nieco wyciszyć i sprawić by dziecko spało spokojniej. Dodatkowo wiele mam chwali rożek, jako niezastąpiony podczas pierwszych tygodni karmienia, zarówno na leżąco jak i w pozycji klasycznej. Karmienie niejednokrotnie trwa długo, rożek pozwala na swobodne trzymanie malucha podczas tej czynności. Natomiast gdy dziecko owinięte w rożek dla noworodka uśnie podczas jedzenia, łatwiej jest je odłożyć do łóżeczka. Warto również pamiętać, że niemowląt nie należy okrywać podczas snu kocem lub kołderką. Stawarza to bowiem zagrożenie wystąpienia tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Rożek jest tak naprawdę jedynym obok śpiworka czy otulacza, właściwym sposobem otulenia noworodka podczas snu.

Jaki rożek dla niemowlaka najlepszy?

Wybierając rożek dla noworodka, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, z jakich materiałów został uszyty. Przędza musi być naturalna i oddychająca, tak aby dziecko nie przegrzewało się podczas snu i karmienia. Warto wybierać rożki uszyte z materiałów z certyfikatem OEKO-TEX standard 100. Mamy wówczas gwarancję, że podczas produkcji tych tekstyliów nie użyto substancji szkodliwych dla człowieka i nadają się one do bezpośredniego kontaktu ze skórą. Na letnie miesiące warto wybrać cieńszy model rożka lub rozważyć zakup cienkiego otulacza. Rożek jest bardzo uniwersalnym przedmiotem. Dziecko zawinięte może być zarówno w domu jak i podczas spaceru. Choć okres korzystania z rożka noworodkowego jest krótki, trwa bowiem zaledwie trzy miesiące, to nie warto go wyrzucać. Dobrej jakości rożek przyda się także dla starszego dziecka, jako lekka kołderka czy mata, na której może się bawić. Rożki różnią się między sobą w zasadzie jedynie sposobem zapięcia. Rożek niemowlęcy wiązany, wiążemy w kokardkę przy pomocy szarf przyszytych z boku. Ten sposób pozwala na lepsze owinięcie maluszka, oraz daje możliwość regulacji otulenia dziecka. Rożek niemowlęcy na rzep możemy zapiąć zdecydowanie szybciej i przy użyciu jednej ręki, jednak niektóre dzieci może obudzić dźwięk rozpinanego rzepa.

Kompletując wyprawkę dla dziecka, polecamy kupić choć jeden rożek niemowlęcy. Mimo że niektórym rodzicom rzecz ta może wydawać się zbędna, nie bez powodu ma ona nadal wielu zwolenników. Używały go nasze babcie i mamy. Warto zatem sięgnąć po rozwiązanie sprawdzone przez kilka pokoleń, choćby po to, by się przekonać w praktyce, czy korzystanie z niego także nam ułatwi życie w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena