Mniej więcej około 6. miesiąca życia zaczyna się dość trudny okres w życiu malucha, jak i jego rodziców. Rozpoczynające się wtedy ząbkowanie wywołuje niemałe dolegliwości, szczególnie jeśli 3-4 ząbki wyrzynają się w tym samym czasie. Można jednak dziecku w tym okresie pomóc, sięgając po sprawdzone metody łagodzenia bólu.

Data dodania: 2021-02-25

Wyświetleń: 619

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak złagodzić ból przy ząbkowaniu?

Olejek z rumianku rzymskiego

Ząbkowanie może trwać kilkanaście miesięcy. W tym czasie wielokrotnie może pojawiać się dokuczliwy ból, który wywołuje płacz dziecka, a rodzicom spędza sen z powiek. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają nieco złagodzić tego typu dolegliwości. Sprawdzonym, i co ważne naturalnym, sposobem na ból przy ząbkowaniu (a także problemy ze snem) jest rumianek rzymski. Olejek eteryczny z tej rośliny ma silniejsze działania od olejku lawendowego. Warto w tym przypadku wybierać produkty silnie skoncentrowane. W takim przypadku wystarczy jedną kropelką natrzeć zewnętrzną część policzka przed snem. Dolegliwości bólowe powinny minąć na dłuższy czas, a dziecko w tym czasie powinno błogo spać, co dodatkowo pomaga organizmowi w regeneracji.

Sposoby na ząbkowanie

W ukojeniu bólu niejednokrotnie może pomóc schłodzony gryzak. Takie specjalne zabawki mają uśmierzać towarzyszące ząbkowaniu swędzenie. Produkty te jednak są na tyle miękkie, że nie powodują uszkodzenia dziąseł, o co łatwo, jeśli dziecko weźmie do buzi twardy przedmiot.  Taki specjalny gryzak wypełniony wodą możesz włożyć do lodówki, a następnie podać dziecku. Unikaj jednak nadmiernego schładzania, z pewnością nie wkładaj gryzaków do zamrażarki. Efekt, jaki chcesz osiągnąć, to delikatne obkurczenie naczyń pod wpływem zimna (co działa przeciwbólowo), a nie doprowadzenie do szoku termicznego.  Pomocne mogą się okazać także chłodne przekąski, jeśli dziecko zjada już posiłki stałe. Możesz sięgnąć np. po schłodzonego banana, czy melona. Kaszki i musy owocowe także możesz podawać w nieco bardziej schłodzonej formie.

Spośród zabawek do gryzienia i ssania, które mogą przynieść ulgę podczas ząbkowania na uwagę zasługują jeszcze tekstylne kocyki z pluszowymi główkami zwierzątek albo bambusowe śliniaczki.

Wypróbuj masaż dziąseł

Istotną ulgą w okresie ząbkowania może przynieść także masaż dziąseł. Wykonuje się go palcem (najlepiej owiniętym w tetrową pieluszkę) lub silikonową nakładką na palec ze specjalnymi wypustkami masującymi. Masaż jednak trzeba wykonywać bardzo delikatnie i ostrożnie, aby nie uszkodzić podrażnionych dziąseł.

Leki na ból dziąseł

W aptece możesz kupić specjalne żele i maści na okres ząbkowania. Mają one działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W ich składzie najczęściej znajduje się rumianek, szkarłatka czy rzewień. Dostępne są także środki przeciwbakteryjnie i odkażające z olejkami eterycznymi, chlorkiem cetylopirydyniowym, ksylitol. Skuteczne są również żele z linokainą o działaniu znieczulającym, natomiast trzeba pamiętać, że mają one działanie krótkotrwałe. Nie zaleca się również ich zbyt długiego stosowania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena