Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia. Mleko mamy chroni dziecko przed niektórymi chorobami, w tym przed alergią pokarmową. Czy dieta w czasie laktacji może mieć wpływ na ryzyko rozwoju alergii pokarmowej u niemowlęcia?

Data dodania: 2017-06-06

Wyświetleń: 577

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy odpowiednia dieta mamy karmiącej piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka? Odpowiadamy

Dieta w czasie laktacji

W czasie karmienia piersią dieta matki powinna być zbilansowana i musi charakteryzować się odpowiednią wartością energetyczną i odżywczą. Posiłki należy komponować w oparciu o zalecenia zawarte w Piramidzie Zdrowego Żywienia. Należy unikać żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty i sztuczne barwniki.

Dieta karmiącej matki a profilaktyka alergii pokarmowej u niemowlęcia

W obawie o wystąpienie alergii pokarmowej u dziecka wiele mam już na starcie eliminuje produkty potencjalnie alergizujące ze swojego menu. Karmiące często wykluczają mleko i nabiał, jaja czy orzechy – czyli produkty o wysokiej wartości odżywczej. Mleko i nabiał dostarczają cennego wapnia, jajka mają wzorcowe białko, a orzechy są bogate w tłuszcze roślinne. Eliminacja tych produktów, bez wyraźnej przyczyny (alergii u matki lub dziecka), może prowadzić do niedoborów pokarmowych u karmiącej. Według badań profilaktyczna dieta eliminacyjna u matki karmiącej piersią nie zapobiega pojawieniu się alergii u niemowlęcia.

Co zrobić, gdy podejrzewasz alergię pokarmową u dziecka?

Może okazać się tak, że w czasie karmienia piersią u niemowlęcia pojawią się niepokojące objawy, które mogą świadczyć o występowaniu alergii pokarmowej. Typowymi objawami w tym przypadku są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. kolki, uporczywe ulewania, biegunki. Alergia może także manifestować się na skórze dziecka bądź dawać objawy ze strony układu oddechowego. W takich przypadkach zalecana jest konsultacja z alergologiem. Diagnostyka alergii to złożony proces, którego istotnym elementem jest obserwacja dziecka pod kątem występujących objawów. Warto notować jakie produkty zjadła matka lub co zostało wprowadzone do diety niemowlęcia i czy mogło mieć to związek z pojawieniem się niepokojących objawów. Między innymi na tej podstawie lekarz będzie w stanie zdiagnozować alergię pokarmową u dziecka. O włączeniu diety eliminacyjnej u matki karmiącej piersią decyduje specjalista w oparciu o wyniki badań. Nie należy na własną rękę modyfikować diety, gdyż może to przynieść więcej szkód niż pożytku.

Licencja: Creative Commons