„Depresja nie jest oznaką tego, że ktoś jest słaby, ale jest oznaką tego, że ktoś był silny za długo.”

Data dodania: 2020-04-28

Wyświetleń: 650

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Depresja - choroba, która działa podstępnie

Według aktualnych danych WHO (World Health Organization) na świecie z powodu depresji cierpi 350 mln ludzi, z czego w naszym kraju ok 1,5 miliona (dla przybliżenia to prawie tyle ile mieszka w Warszawie). Psychiatrzy coraz częściej definiują ją jako „psychiczną grypę” w takim znaczeniu, że  może ona dotknąć każdego. Statystyki wskazują, że 1 na 10 osób miała, ma lub będzie miała depresję. 

To choroba naszych czasów. Żyjemy w takim tempie, nasz organizm wystawiony jest na tak ogromną ilość bodźców, a równocześnie my oczekujemy od siebie coraz więcej, szybciej i lepiej, że w którymś momencie nasze ciało, nasze emocje mówią STOP. 

Niby o depresji mówi się często i dużo, ale wciąż nasze wyobrażenia o niej odstają mocno od rzeczywistego jej obrazu. Często kojarzy nam się z tym, że dana osoba jest bardzo smutna i właściwie nie robi nic poza leżeniem w łóżku. I że z reguły jest to reakcja na jakąś trudną życiową sytuację i z dnia na dzień widać różnice w zachowaniu. 

Depresja to podstępna choroba, która rozwija się powoli, wcale nie z dnia na dzień. Dodatkowo lubi zakładać różne maski, często w postaci dolegliwości fizycznych i niejedna osoba spędziła długie miesiące chodząc od lekarza do lekarza, badania nic nie wykazywały, ból był, zanim ktoś zdecydował pokierować do psychiatry lub psychologa.

Objawy depresji

Co powinno zwrócić uwagę? Jakie symptomy mogą świadczyć o depresji? Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób do podstawowych objawów klinicznych zalicza się:

 •  
  • znacznie obniżony nastrój pojawiający się rano i utrzymujący się przez większą część dnia, prawie codziennie, niezależnie od okoliczności. Ciągłe poczuciu smutku i przygnębienia;
  • utrata zainteresowania działaniami, które zazwyczaj sprawiają przyjemność lub zanik odczuwania przyjemności, czyli zobojętnienie emocjonalne (anhedonia). Pacjenci często mówią o tym, że już nawet to co było dla nich przyjemnie, teraz nie przynosi nic pozytywnego;
  • osłabienie energii, szybsze męczenie się. Pacjenci często mówią o braku sił do najprostszych nawet czynności;
  • problemy ze snem, wybudzanie się kilka godzin wcześniej i trudność z ponownym zaśnięciem, czasem pojawia się nadmierna senność;
 • rozdrażnienie, nadmierna reakcja na bodźce zewnętrzne, wybuchy złości;
 • mogą pojawić się myśli samobójcze;
 • trudności z pamięcią i koncentracją uwagi;
 • utrata wiary w siebie i pozytywnej samooceny;
 • nadmierne poczucie winy;
 • zmiana apetytu i masy ciała.

Szukaj pomocy!

Jeżeli przynajmniej cztery z powyższych objawów brzmią znajomo warto rozważyć wizytę u specjalisty (psychiatra i psychoterapeuta). Depresja znacząco obniża jakość życia i wpływa na funkcjonowanie najbliższych nam osób. Prawidłowo zdiagnozowana i poprowadzona farmakologicznie i terapeutycznie jest całkowicie uleczalna, a udanie się po wsparcie to akt odwagi.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena