Podstawowe rodzaje ubezpieczeń
Istnieje wiele kryteriów podziału ubezpieczeń. Najczęściej dzielimy je na osobowe i majątkowe lub obowiązkowe i dobrowolne. Oczywiście w każdej z tych grup mogą występować ubezpieczenia z drugiej grupy. Dodatkowo każdy rodzaj może występować w różnych wariantach.
Ubezpieczenia osobowe
To najpopularniejsza grupa polis oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe. Mogą mieć charakter indywidualny, grupowy lub społeczny. Przykładem tego ostatniego jest ubezpieczenie w ZUS, jest ono także ubezpieczeniem obowiązkowym. Gromadzone przez lata składki pozwalają na zabezpieczenie w przypadku choroby, niezdolności do pracy lub osiągnięcia wieku emerytalnego. Po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych zgromadzony kapitał dziedziczony jest przez najbliższych krewnych.
Innym rodzajem ubezpieczeń osobowych są polisy na życie. Umowy zawierane są na okres wieloletni, najczęściej do śmierci i są formą zabezpieczenia dla najbliższych. W zależności od zapisów w umowie odszkodowanie może być wypłacane także w przypadku trwałego kalectwa lub trwałej niezdolności do pracy.
Bardzo popularnym rodzajem ubezpieczeń osobowych są ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dla niektórych grup zawodowych są obowiązkowe:
• doradcy podatkowi,• adwokaci,• notariusze,• radcy prawni,• rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne.
Dobrowolnie ubezpieczają się przede wszystkim lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, nauczyciele. Za niewielką składkę roczną (ok. 30 zł) mają gwarancję, że w razie nieszczęśliwego wypadku odszkodowanie na rzecz pacjenta, ucznia wypłaci firma ubezpieczeniowa.
Ubezpieczenia majątkowe
Przedmiotem ubezpieczenia są przedmioty materialne. Umowa dokładnie precyzuje wartość przedmiotu ubezpieczenia oraz wysokość odszkodowania. Także w tej grupie znajdują się ubezpieczenia obowiązkowe. To przede wszystkim OC dla posiadaczy samochodów, dla rolników na budynki mieszkalne i zabudowania gospodarcze.
Do popularnych dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych należą Cargo (ubezpieczenie towaru podczas transportu), AC (auto casco), ubezpieczenie mieszkania, domów.
W przypadku ubezpieczeń majątkowych bardzo istotną kwestią są zdarzenia, od których chcemy się ubezpieczyć, muszą być dokładnie wymienione w umowie.
Najczęściej to ubezpieczenie od:
• kradzieży,• pożaru,• zalania, • wichury,
W polisie powinna znajdować się klauzula, czy obejmuje on tylko sam obiekt, czy także wyposażenie.
Poza składkami wpłacanymi do ZUS pozostałe składki na ubezpieczenie nie są wysokie. Już za kwotę 30 zł miesięcznie można wykupić atrakcyjną polisę na życie.
Rynek ubezpieczeń w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie i pojawia się coraz więcej ofert łączących w sobie ubezpieczenie i możliwość gromadzenia odpowiedniego kapitału, np. ubezpieczenie posagowe.