Studia bez wątpienia otwierają drogę do dobrej kariery i rozwoju zawodowego. Brak dobrze sytuowanych finansowo rodziców nie musi być przeszkodą przed studiowaniem nawet na najlepszych uczelniach w Polsce. Można ubiegać się o kredyt studencki, który jest jednym ze sposobów na częściowe sfinansowanie wydatków związanych ze studiami.

Data dodania: 2019-07-18

Wyświetleń: 668

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kredyt studencki - zobacz na jakiej zasadzie działają.

Kto może wziąć kredyt studencki

Kredyt studencki jest niezwykle atrakcyjnie oprocentowanym kredytem, który można zaciągnąć nie później niż do 25 roku życia. Mogą o niego ubiegać się studenci uczelni państwowych oraz prywatnych.  bez znaczenia jest również typ studiowania. Można zatem zaciągnąć ten kredyt w przypadku studiów dziennych, zaocznych oraz wieczorowych. To doskonała wiadomość dla osób, które jakichś względów nie chcą lub nie mogą studiować dziennie na uczelni państwowej. O ten kredyt mogą ubiegać się również studenci studiów doktoranckich. Jednym z ważnych i ograniczających dostęp do tego kredytu kryteriów jest natomiast dochód na członka rodziny. Co roku jest on ustalany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z założenia ma on bowiem wspierać studentów mających najtrudniejszą sytuację finansową. 

Dokumenty do wniosku

Każdego roku ustalana jest zatem miesięczna kwota dochodu na członka rodziny. W minionym już roku akademickim 2018/2019 wynosiła ona 2500 złotych netto. Jakie dokumenty należy przygotować, aby złożyć wniosek? Po pierwsze należy prawidłowo wypełnić sam wniosek, który składa się w wybranym przez siebie banku. Należy zatem sprawdzić, który z banków udziela kredytu studenckiego.  Wraz z wnioskiem należy złożyć dokumenty potwierdzające dochód netto na członka w rodzinie studenta. Do wniosku należy dołączyć również zaświadczenie z uczelni wyższej informujące o tym, że jest się jej studentem. Wnioski można składać aż do 20 października każdego roku kalendarzowego, zatem nawet studenci pierwszego roku studiów zdążą wybrać zaświadczenie z dziekanatu. Kredyt studencki musi być też podżyrowany. Oznacza to, że należy wskazać również zabezpieczenie rat. Trzeba zatem zdobyć wskazaną przez bank liczbę poręczycieli (najczęściej dwie osoby), a następnie przedstawić zaświadczenia dotyczące ich zarobków. 

Brak poręczyciela

Kto zatem może być poręczycielem dla zaciągającego kredyt studenta? Najczęściej wskazywani są rodzice, starsze rodzeństwo lub też wujostwo. Jeżeli sytuacja życiowa studenta jest jednak na tyle trudna, że nie może on znaleźć poręczycieli odpowiednich dla banku, jest jeszcze inne rozwiązanie. W takiej sytuacji student może ubiegać się o połączenie ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego. W przypadku studentów pochodzących z rodzin rolniczych - ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Dlaczego kredyt studencki się opłaca

Kredyt studencki to jeden z najtańszych kredytów na rynku. To państwo dopłaca do odsetek, dlatego też raty za kredyt studencki są naprawdę wyjątkowo niskie. Stąd tak duże zainteresowanie tym produktem bankowym ze strony studentów. Wielu z nich nie przeznacza pieniędzy na utrzymanie na studiach, a na przykład odkłada je na koncie. Po kilku latach studiów może uzbierać się naprawdę okrągła kwota na rozpoczęcie dorosłego życia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena