Planowanie produkcji, to nowoczesne zarządzanie procesem produkcyjnym. każde przedsiębiorstwo produkcyjne nastawione na rozwój oraz chcące konkurować na rynku musi wdrażać nowoczesne rozwiązania. Na pewno takim jest planowanie produkcji w systemach informatycznych 

Data dodania: 2019-04-03

Wyświetleń: 763

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest planowanie produkcji?

Planowanie produkcji istotnym elementem sukcesu firmy

W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że właściwe zaplanowanie procesu produkcyjnego, polega na skoordynowaniu wszystkich działań wytwórczych w przedsiębiorstwie na wyprodukowaniu takiej ilości towaru, na jaką zapotrzebowanie zgłasza działa handlowy. Należy również wziąć pod uwagę potrzebę zmagazynowania odpowiednio zbilansowanej ilości towaru dla utrzymania płynności podaży w najbliższej przyszłości, w korelacji z potencjalnymi zagrożeniami, mogącymi zahamować proces produkcji (np. awarie, przestoje serwisowe, technologiczne itp. kwestie). Właściwe planowanie produkcji ma w efekcie na celu doprowadzenie do optymalnej wydajności na tej płaszczyźnie oraz ograniczenia do minimum kosztów towarzyszących temu procesowi.

Aby proces wytwórczy przebiegał prawidłowo i był efektywny, należy opracować cały plan produkcji w oparciu o dane historyczne oraz bieżące, dotyczące np. mocy przerobowej i wydajności, terminów dostaw surowców, zapotrzebowania popytowego czy stanów magazynowych. Kolejnym ważnym elementem jest bieżące monitorowanie wszystkich działań, po to, żeby w razie wystąpienia ewentualnych zaburzeń, móc szybko zareagować. Jak widać, planowanie produkcji znacznie wykracza poza obszar związany z halą produkcyjną, gdzie zlokalizowany jest cały park maszynowy wraz z liniami technologicznymi. Warto również pamiętać, że dobry plan, to plan realny.

Bardzo pomocnym narzędziem w procesie planowania produkcji jest system ERP, który zbudowany jest z szeregu rożnych modułów, składających się na wieloaspektowe zarządzanie przedsiębiorstwem. W obszarze modułu produkcji i procedur związanych z jej planowaniem, występuje kilka istotnych elementów, jakie należy skoordynować i zsynchronizować ze sobą. Wśród niezbędnych działań, jakie powinno się potraktować priorytetowo, wymienić można: optymalizację dostaw surowców do produkcji, uwzględnienie możliwości/kosztów magazynowania (pół)produktów, dążenie do maksymalnego skrócenia cyklu produkcyjnego, a także sukcesywny monitoring działań w oparciu o regularne raportowanie. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena