Każda kobieta chciałaby po urodzeniu dziecka powrócić do dawnej siebie, pozbyć się nagromadzonych w czasie ciąży kilogramów i odzyskać sprawność. 

Data dodania: 2019-03-04

Wyświetleń: 850

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odchudzanie po ciąży - projekt długoterminowy

Powrót do dawnej sylwetki jest o tyle trudny, iż po porodzie świeżo upieczona mama zaprzątnięta jest przede wszystkim dzieckiem, a jej potrzeby zostają odsunięte na dalszy plan. Aby jednak nagromadzone kilogramy nie zostały na dłużej, należy wdrożyć sensowny program działania. 

Kiedy zacząć?

O odchudzaniu po porodzie powinno się pomyśleć, gdy przyrost masy ciała jest rzeczywiście spory, a także kiedy występują skłonności do nadwagi. W przeciwnym wypadku w okresie laktacji i karmienia piersią, przy zwiększonym o prawie 500 kcal zapotrzebowaniu na energię i przy jej jednoczesnej intensywnej utracie, powrót do właściwej wagi powinien nastąpić bez dodatkowych wysiłków. Należy przy tym jednak zachować właściwą dietę, aby nie przysparzać sobie dodatkowych kilogramów. O nadmiernej wadze można mówić natomiast wtedy, gdy po ciąży pozostaje ponad 10 - 15 kg.

Z wszelkimi pomysłami na zmniejszanie wagi trzeba zawsze odczekać około 8 tygodni, aby ciało zregenerowało się po porodzie. Jeśli  konieczne jest zrzucenie większej nadwagi, trzeba pamiętać, iż intensywne odchudzanie po ciąży można zacząć dopiero po zakończeniu karmienia piersią. W przeciwnym wypadku mleko może zostać nie tylko pozbawione istotnych wartości odżywczych, ale nawet zawierać toksyny uwalniane przy spalaniu tłuszczu.

Od czego rozpocząć?

Najlepiej zacząć od właściwej diety. Oczywiście nie chodzi o diety odchudzające, ale o właściwy sposób odżywiania, a więc wybór zdrowych produktów, spożywanych w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie - regularnie i w niedużych porcjach. Do menu należy wprowadzić świeże owoce i warzywa, produkty  pełnoziarniste, chude mięso i ryby - pieczone lub gotowane na parze oraz produkty mleczne. 

Włączyć należy także ruch fizyczny. W tym przypadku mowa jest o wyważonym wysiłku, aby w pierwszym etapie przewrócić normalną pracę mięśni. Dobrym rozwiązaniem są codzienne, energiczne i dłuższe spacery z wózkiem, a także jazda na rowerze lub nordic walking. Bardziej intensywne treningi można rozpocząć po 6 tygodniach po porodzie naturalnym i 12 tygodniach po cesarskim cięciu.

Co, jeśli nic nie pomaga?

Jeśli po ciąży pozostaje ponad 20 kg i w ciągu kilku miesięcy po urodzeniu nie widać zmian, wtedy najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka. Przy jego wsparciu zostanie opracowany nie tylko jadłospis, ale czasami również skrojony do potrzeb konkretnej osoby styl życia. Pozwoli to nie utknąć na długie lata w poczuciu bezsilności i frustracji z powodu nadwagi.

Aby odchudzanie po ciąży było bezpieczne, spadek wagi powinien wynosić maksymalnie do 2,5 kg miesięcznie, a powrót do dawnej wagi może zająć nawet do 8 miesięcy. Nie należy zatem zniechęcać się brakiem natychmiastowych efektów.

Trzeba pamiętać, iż odchudzanie po ciąży to praca długoterminowa. Jej celem powinien być zdrowy styl życia, za którym zawsze podąża odpowiednia i zdrowa waga.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena