Wraz z nadejściem nowego roku w życie wszedł tak zwany “mały ZUS”. Przedsiębiorcy prowadzący niewielką działalność gospodarczą od tej pory będą mogli płacić niższe składki do ZUS w wysokości proporcjonalnej do osiąganych przychodów.

Data dodania: 2019-02-24

Wyświetleń: 604

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dla kogo mały ZUS jest skierowany?

Rozwiązanie to ma być przede wszystkim wsparciem dla najmniejszych przedsiębiorców, dla których dotychczasowe składki w wysokości przekraczającej 1200 złotych są sporym obciążeniem. Niższe stawki podatku mają poprawić konkurencyjność tych jednostek na rynku.

Obniżone składki do ZUS będą dotyczyły wyłącznie właścicieli firm bądź wspólników spółki cywilnej. Niestety z danego rozwiązania nie będą mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy o niskich przychodach. Istnieje spora lista wyłączeń w tej kwestii.

Aby skorzystać z małego ZUS-u przedsiębiorca musi spełniać następujące wymagania:
- musi prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej bądź innych szczególnych przepisów,
- przychód z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej za poprzedni rok kalendarzowy nie może przekroczyć trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w grudniu poprzedniego roku.

W przypadku, gdy działalność prowadzona była przez część roku, wówczas limit przychodów oblicza się proporcjonalnie do tego okresu.

Z małego ZUS-u nie będą mogli z kolei skorzystać przedsiębiorcy jeżeli:
- swoją działalność gospodarczą prowadzili mniej niż 60 dni,
- rozliczali się przy pomocy karty podatkowej, jednocześnie korzystając ze zwolnienia VAT,
- podlegali ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innej działalności pozarolniczej,
- spełniają warunki pozwalające na opłacanie składek preferencyjnych w kwocie nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia,
- wykonują na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy pracę, którą wykonywali dla niego jako jego pracownicy w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym.

Z małego ZUS nie skorzystają również twórcy, artyści, osoby wykonujące wolne zawody, wspólnicy spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej bądź jednoosobowej spółki z o.o., a także osoby, które prowadzą publiczną lub niepubliczną szkołę oraz inną formę wychowania przedszkolnego.  

Z małego ZUS-u można korzystać nie dłużej niż 36 miesięcy w przeciągu 60 miesięcy, podczas których prowadzona była działalność gospodarcza. Korzystanie z niego jest dobrowolne, jednak ma ono znaczący wpływ na wysokość świadczeń, takich jak emerytura, renta czy zasiłek chorobowy. Korzystając z małego ZUS-u musimy także mieć na uwadze, że niższe będą nasze świadczenia rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński oraz zasiłek opiekuńczy.  


Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z małego ZUS będa zobwiązane do:
- przekazywania w deklaracji rozliczeniowej informacji dotyczących wysokości rocznego przychodu,
- przedstawienia na żądanie organów podatkowych dokumentów, które potwierdzają wysokość rocznego przychodu (do 14 dni kalendarzowych licząc od dnia doręczenia wezwania).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena