Jeśli jako przedsiębiorcy nie chcemy się martwić o księgowanie kosztów, jako formę opodatkowania warto wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku podjęcia decyzji o wyborze tej właśnie formy opodatkowania konieczne jest prowadzenie szczegółowej ewidencji przychodów. 

Data dodania: 2018-10-10

Wyświetleń: 1119

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Prawidłowe prowadzenie ewidencji przychodu

Dzisiaj podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje ewentualnych zaniedbań.

Prowadzenie ewidencji przychodu — podstawowe informacje

 Najważniejszą kwestią dotyczącą ewidencji przychodów jest to, że powinna być prowadzona już od pierwszego dnia, od którego dany przedsiębiorca podlega opodatkowaniu na zasadach ryczałtu. W takiej ewidencji ujmuje się przychody, które powstały w związku z prowadzoną działalnością. Jeżeli chodzi o koszty, to nie są one wpisywane, ponieważ nie bierze się ich pod uwagę, jeżeli chodzi o wyliczanie podatków.

 Wpisy dokonywane muszą być zawsze na podstawie odpowiednich dokumentów (takich jak faktury VAT czy rachunki) w kolejności chronologicznej. Dopuszcza się sytuację, kiedy wpisy wprowadzane są na podstawie dziennego zestawienia wystawionych w danym dniu faktur.

 Warto wiedzieć o tym, że prawodawca dopuszcza taką możliwość, aby ewidencjonowanie przychodów odbywało się odręcznie (np. przez samego przedsiębiorcę). W tym miejscu należy powiedzieć o tym, że jeżeli ewidencja przychodów nie jest prowadzona osobiście przez przedsiębiorcę, to ma on obowiązek poinformować o tym właściwy urząd skarbowy, w terminie 7 dni od zawarcia umowy z biurem rachunkowym czy księgową (korzystając druku CEIDG-1).

Ważne terminy

Prowadzenie ewidencji przychodu za dany miesiąc trzeba bezwzględnie uzupełnić przed upływem dwudziestego dnia kolejnego miesiąc, kiedy to wpłacamy należną zaliczkę na podatek dochodowy. W przypadku niedopełnienia tego terminu lub w przypadku kiedy ewidencja przychodów prowadzona jest w sposób nierzetelny, trzeba się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Urząd skarbowy sam szacuje wówczas przychów podatnika i narzuca mu podatek pięciokrotnie wyższy od tego, jaki powinien być zastosowany.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena