Na bezdech senny cierpi znaczna część społeczeństwa. Według szacunków, bezdech dotyka 1,5 mln Polaków przy czym przeważająca większość z nich wciąż nie została zdiagnozowana. Jak się diagnozuje i leczy bezdech? Kiedy stosuje się maski na bezdech senny? Co to są maski CPAP?

Data dodania: 2018-07-30

Wyświetleń: 914

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Maska do bezdechu sennego – kiedy jest niezbędna?

Obturacyjny bezdech senny to przewlekłe schorzenie objawiające się m.in. nagłym wybudzaniem się, chrapaniem, dusznościami, potrzebą oddawania moczu w nocy i nadmiernym poceniem się w nocy.

Jakie są przyczyny bezdechu sennego?

Bezdech powstaje w wyniku nadmiernego rozluźnienia tkanki mięśniowej otaczającej przełyk, przez co przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe do płuc zostaje ograniczony bądź całkowicie zablokowany. Przyczyną bezdechu może być np. skrzywiona przegroda nosowa, nieprawidłowa budowa żuchwy, a także zbyt wiotkie mięśnie podniebienia, otyłość oraz spożywanie alkoholu przed snem, palenie papierosów czy wieczorne objadanie się.

Polisomnografia czy badanie poligraficzne? Diagnozowanie bezdechu sennego

Zdaniem ekspertów, główną przyczyną niskiego odsetka pacjentów z rozpoznaną chorobą w Polsce jest ograniczony dostęp do diagnostyki. Bezdech senny diagnozuje się na podstawie tzw. badania polisomnograficznego, które przeprowadza się w nocy, podczas snu pacjenta. Wówczas zestaw odpowiednich czujników rejestruje m.in. oddech, tętno i poziom wysycenia krwi tlenem pozwalając zdiagnozować bądź wykluczyć bezdech.

Badanie jest jednak trudnodostępne i dość kosztowne, wymaga specjalnego sprzętu i nadzoru. Ponadto, zdarza się, że pacjent czeka z kolejce na badanie ponad rok! Dlatego coraz częściej do diagnozy wykorzystuje się prostszą i znacznie tańszą metodę - badanie poligraficzne. Co więcej, od niedawna można je przeprowadzać także w domu pacjenta.

Maska do bezdechu czy zabieg laryngologiczny? Leczenie bezdechu sennego

W przypadku potwierdzenia bezdechu sennego wdraża się odpowiednie – adekwatne do rodzaju i stadium choroby – leczenie. W niektórych, mniej zaawansowanych przypadkach choroby, by wyleczyć bezdech wystarczy zabieg laryngologiczny. W zdecydowanej większości przypadków stosuje się urządzenia, tzw. aparaty CPAP, które wtłaczają przez noc za pośrednictwem dopasowanej do twarzy chorego maski, nosowej lub twarzowej, powietrze do płuc pod ustalonym, zwiększonym ciśnieniem.

Jeśli chodzi o aparaturę - urządzenie CPAP i maskę na bezdech - cena różni się w zależności od modelu. Zazwyczaj cena maski wynosi od kilkuset do ok. 2 tys. zł. Koszt aparatu CPAP to kwota kilku tysięcy złotych. Przykładową maskę możesz zobaczyć tutaj.

Co istotne, terapia aparatami CPAP jest w Polsce refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena