Dość popularne schorzenie występujące podczas snu, czyli bezdech senny kojarzone jest często ze zwyczajnym chrapaniem, dotykającym bardzo dużo osób śpiących na wznak. Dlatego też symptomy choroby, czyli właśnie chrapanie i inne zaburzenia snu nie zawsze i przede wszystkim nie od razu są diagnozowane właściwie.

Data dodania: 2011-12-16

Wyświetleń: 2960

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zwykle są uważane za mało ważne i po prostu ignorowane. Tymczasem  przerwy w oddychaniu podczas snu to bardzo niebezpieczne oznaki, oznaczające możliwość niedotlenienia mózgu, gdy saturacja krwi zmniejsza się o 3 %.

Sama choroba jest znana od lat i dobrze opisana, a jej leczenie jest zwykle owocne, gdy zostanie przeprowadzone wystarczająco szybko i właściwie. Służy do tego specjalna aparatura CPAP, za pomocą której prowadzi się terapię redukującą typową u pacjentów u których zdjagnozowano bezdech senny apatię i skłonność do senności. Są również specjalne zalecenia, do których lekarze namawiają osoby cierpiące na to schorzenie. Chodzi głównie o redukcję nadmiaru kilogramów, które są między innymi przyczyną powstawania bezdechu i jego pogłębiania się. Dochodzą do tego typowe zalecenia przy niemal wszystkich chorobach, jakie spotykają ludzi, czyli ograniczenie spożywania alkoholu oraz zaprzestanie palenia papierosów. Skorzystanie z tych zaleceń to możliwość redukcji występowania objawów jakie daje bezdech senny, przy przewlekłej i zaostrzonej formie schorzenia konieczne jest jednak stosowanie aparatu CPAP. 

Urządzenie zapewnia podawanie dodatniego ciśnienia wdychanego w sposób właściwy powietrza, dzięki czemu pacjent normalnie oddycha, organizm zostaje odpowiednio dotleniony, a nocne przebudzenia spowodowane chrapaniem zanikają. Osoba dotknięta bezdechem sennym przebudza się na wskutek gwałtownego wdechu po przebytej fazie bezdechu, dzięki zaś stosowaniu aparatu CPAP objawy choroby znikają, podobnie jak przykre dla otoczenia chrapanie chorego. Przy najtrudniejszych i najbardziej zaawansowanych przypadkach bezdechu sennego stosuje się już bardziej radykalną metodę operacyjną usunięcia tego problemu zdrowotnego.

Licencja: Creative Commons