Zawód okulisty jest dzisiaj jednym z najbardziej pożądanych na rynku medycznym. Postęp technologiczny sprawił, że ludzie coraz więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów i telewizorów, co generuje postępujące wady wzroku.

Data dodania: 2018-07-26

Wyświetleń: 821

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Okulista - zawód na topie

Nie da się ukryć, że dostępne usługi medyczne stawiają dzisiaj na specjalistów. Do zadań okulisty należy wydanie diagnozy na temat stanu oczu pacjenta, a także badanie wzroku. W przypadku ewentualnych wad powinien pomóc je odpowiednio korygować. Do najczęściej spotkanych chorób oczu, z którymi okuliści mierzą się w swoim zawodzie należą jaskra, zaćma, zapalenie spojówek i zespół suchego oka. Częściej jednak mają do czynienia z wadami wzroku takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, zez czy daltonizm. Okuliści zazwyczaj specjalizują się w konkretnych przypadkach wewnątrz danej dziedziny. Jedni skupiają się na korekcji wad, inni z kolei koncentrują się na schorzeniach. Do ich obowiązków należy także dobór właściwych szkieł kontaktowych lub soczewek pozwalających skorygować wady.

Okuliści swoje usługi świadczą w różnych placówkach. Można ich spotkać zarówno w szpitalach, przychodniach, jak i poradniach okulistycznych, a także prywatnych gabinetach, które często prowadzą oni sami. Wielu specjalistów przyjmuje wizyty w kilku miejscach na raz. Mogą to być spotkania zarówno płatne, jak i bezpłatne. Pacjenci często są w stanie zapłacić za wizytę prywatną, która znacząco skraca czas oczekiwania na wolny termin, a także pozwala lekarzowi na dostęp do bardziej nowoczesnego sprzętu. Jest to oczywiście bardziej korzystne także dla samych lekarzy, którzy w ten sposób mogą zarobić więcej.

Okuliści korzystają ze specjalnych urządzeń. Są wśród nich m.in. autorefraktometry i funduskamery. Dzięki tym przyrządom specjaliście łatwiej jest ustalić co dolega pacjentowi. Gabinet okulistyczny jest także wyposażony w przeznaczony dla pacjenta specjalny fotel oraz tablicę Snellena będącą bardzo przydatną w rozpoznawaniu przez okulistę wad wzroku. Tablica wzięła swoją nazwę od holenderskiego okulisty Hermana Snellena, który sporządził ją w 1862 roku. Znaduje się na niej wiele czarnych liter w kilkunastu rzędach. Im rząd jest niższy, tym litery są mniejsze. Najniższy rząd, który pacjent potrafi przeczytać, pozwala okuliście stwierdzić jak wysoka jest badana wada wzroku. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena