Sklepów internetowych nie brakuje. Ale jak wybrać ten najbezpieczniejszy? Przede wszystkim trzeba przejrzeć opinie i witrynę sklepu (musi na niej być regulamin).

Data dodania: 2018-07-17

Wyświetleń: 838

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczne zakupy w internecie


Nie musisz się obawiać zakupów w sklepach internetowych - jeśli zachowasz zasady bezpieczeństwa, to będziesz cieszyć się tylko ich zaletami.

1. Twoje dane - nazwisko, data urodzenia, numer karty kredytowej, PIN do karty i hasła dostępowe są cenne. Jeśli wpadną w ręce przestępców - na pewno zostaną wykorzystane.

Uwaga! Musisz o tym pamiętać i chroń je. Złodzieje najczęściej podszywają się pod banki i wysyłają e-mail z prośbą o potwierdzenie danych, czyli podanie ich w e-mailu zwrotnym. Nie wysyłaj swoich danych. Nie podawaj nikomu swoich numerów kart oraz haseł i loginów do bankowości internetowej.

2. Żeby zrobić zakupy w internecie na kartę kredytową, wystarczą dane, które są na niej zapisane.

Uwaga! Pilnuj więc swoich kart i nie noś ich w portfelu, który najczęściej pada łupem złodziei.

3. Zanim zdecydujesz się na zakupy w sklepie internetowym, sprawdź, czy właścicielem sklepu jest firma, czy czy podaje adres i numer telefonu swojej siedziby, czy sklep ma regulamin, który opisuje warunki transakcji (informacje o kosztach, sposoby płatności, terminach dostaw) oraz zasady składnia reklamacji i rezygnacji z zakupów.

4. Nie ufaj zapewnieniom umieszczonym w opisie sklepu. Sprawdź, jak oceniają rzetelność sklepu jego klienci - przeczytaj opinie internautów.

5. Najmniej ryzykujesz, decydując się na płatność przy odbiorze, bo wówczas, gdy kurier lub listonosz dostarczą Ci przesyłkę, możesz zapłacić, a potem ją otworzyć i sprawdzić, czy zawiera zamówiony przez Ciebie towar. Jeśli nie, składasz reklamację.

6. Większość sklepów internetowych przy płatnościach kartami kredytowymi korzysta z pośrednictwa centrów rozliczeniowych eCard lub PolCard albo systemu Pay-Pal. Korzystaj z nich, bo dzięki temu numer Twoje karty oraz inne jej dane nie dochodzą do sklepu i znane są tylko w centrum rozliczeniowym, któremu możesz zaufać dużo bardziej niż nieznanemu sprzedawcy.

7. Uważaj na superokazje, bo nie zawsze to, co zostało pokazane na zdjęciu, zostanie do Ciebie wysłane. Czasem też produkty, które w sieci są znacznie tańsze niż w sklepie, zostały nabyte przez sprzedawcę w sposób nielegalny (np. są kradzione).

Uwaga! Uważaj na towary łatwe do podrobienia - markową odzież i torebki, perfumy, płyty CD/DVD.

8. Zanim weźmiesz udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, czytając opinie kupujących  na jego temat (takich informacji szukaj w historii transakcji sprzedawcy). Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia płatność przy odbiorze - jest to dobry test na wiarygodność.

9. Mimo namów sprzedającego nie zgadzaj się na transakcje poza aukcją i nie przelewaj sprzedającemu pieniędzy przed zakończeniem aukcji. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z regulaminem serwisu aukcyjnego, wówczas w razie problemów możesz liczyć na pomoc jego pracowników. Jeśli natomiast sam zdecydowałeś się na złamanie regulaminu, wówczas obsługa portalu aukcyjnego nie będzie chronić Twoich interesów.
 

Płatności internetowe


Zazwyczaj będziesz miał wybór. Możesz zapłacić kartą kredytową (jeśli płatność przechodzi przez centrum rozliczeniowe, np. PolCard lub eCard, jest bezpieczna).

Jeżeli wolisz, możesz wybrać przelew bankowy (z konta w banku), przelew pocztowy (płacisz na poczcie) lub płatność przy odbiorze (za towar płacisz kurierowi, który Ci dostarcza paczkę do domu, lub płacisz obsłudze punktu, z którego odbierasz towar.

Wobec tego, jeśli jest taka możliwość (bo nie każdy sklep ja oferuje), możesz wybrać tę ostatni opcję.
 

Dostawa zakupów ze sklepu internetowego


Zazwyczaj zakupy, dostarczane są do domu - przynosi je kurier, który jeśli Cie nie zastanie w mieszkaniu, zostawi informację i prośbę o kontakt.

Możesz wówczas umówić się z nim i otrzymać zakupy. Możesz też paczki odbierać na poczcie lub w wyznaczonych punktach - np. w salonach Empik. Zakupy z aukcji możesz też pobrać z paczkomatów lub  wyznaczonych placówek (np. kiosków RUCH-u). To od Ciebie zależy, którą formę oferowaną przez sklep wybierzesz.

Uwaga! Z zakupu dokonanego w sklepie internetowym masz prawo wycofać się bez podania przyczyny (towar nie musi być wadliwy) w ciągu 14 dni od daty otrzymania towaru. Jeżeli towar nie spełnia Twoich oczekiwań, skorzystaj z tej możliwości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena