Sprzęgło jest bardzo ważnym elementem układu przeniesienia napędu w każdym samochodzie. Naprawiając sprzęgło Passata b5 należy przede wszystkim zwrócić uwagę jakie sprzęgło występuje w naszym aucie. Mając Passata z silnikiem wysokoprężnym należy zwrócić uwagę czy zostało zastosowane sprzęgło z dwumasowym kołem zamachowym.

Data dodania: 2018-06-26

Wyświetleń: 1143

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaką markę części wybrać?

Wówczas warto sprawdzić czy koło dwumasowe jest w dobrej kondycji. Jeżeli tak nie jest warto wymienić koło dwumasowe wraz ze sprzęgłem gdyż wymiana sprzęgła wiąże się z demontażem skrzyni biegów co generuje spore koszty robocizny. Dobierając sprzęgło do naszego auta należy również zwrócić uwagę na oznaczenie naszego silnika gdyż mogą występować różnice w budowie sprzęgieł zastosowanych w jednym modelu. Np 1.9 TDI z oznaczeniem 1Z lub AHU wyposażone było w sprzęgło ze sztywnym kołem zamachowym. Zaś silnik 1.9 TDI z oznaczeniem np. AFN wyposażony był w koło dwumasowe. Warto więc przed zamówieniem części upewnić się jakie sprzęgło zastosowano w naszym aucie.

Dobór sprzęgła do Passata B5

Na rynku występuje wiele marek produkujących części samochodowe. Kupując komplet sprzęgła do passata B5 nie należy kierować się wyłącznie niską ceną zakupu części. Warto zwrócić uwagę na to czy w zestawie sprzęgła występują nowe śruby mocujące docisk sprzęgła oraz nowe śruby koła zamachowego, w przypadku gdy wymieniamy koło dwumasowe. To bardzo ważne gdyż śruby zużywają się podczas ich dokręcania i odkręcania. Mimo iż śruba wygląda na użyteczną możliwe, że występują w niej naprężenia wewnątrz struktury metalu i taka śruba może się zerwać. Innym przydatnym elementem zestawu sprzęgła jest przyrząd do centrowania tarczy sprzęgłowej. Taki przyrząd bardzo ułatwia montaż tarczy sprzęgłowej w samochodzie więc warto aby również i on występował w zestawie. Poza wspomnianymi aspektami warto poprosić o radę fachowca który z łatwością odróżni markowy towar od części wątpliwej jakości. Dobry mechanik doskonale zna wiodące marki sprzęgieł do passata B5.

Wysprzęglik hydrauliczny

Ważnym oraz dość awaryjnym elementem sprzęgła passata b5 jest koncentryczny wysprzęglik hydrauliczny CSC (Concentric Slave Cylinder). Ten element Sprzęgła należy wymieniać każdorazowo przy wymianie sprzęgła w naszym aucie. Zapewnia to niezawodność działania sprzęgła przez wymagany czas eksploatacji. W przypadku gdy nie wymienimy takiego wysprzęglika krótko po naprawie może nastąpić zużycie uszczelnień wysprzęglika, a co za tym idzie wyciek płynu hamulcowego i w rezultacie brak możliwości użycia sprzęgła oraz uniemożliwienie dalszej jazdy. Inną usterką koncentrycznego wysprzęglika hydraulicznego może być zużycie łożyska oporowego. Takie łożysko może się zatrzeć i zniszczyć docisk sprzęgła co również wiąże się z awarią uniemożliwiającą dalszą jazdę. Dlatego warto aby taki wysprzęglik również występował w zestawie sprzęgła. Na rynku występują również zestawy sprzęgła nie wyposażone w wysprzęglik hydrauliczny jednak nie warto oszczędzać na tym elemencie.

Wymiana

W przypadku Sprzęgła Passata B5 wymiana wygląda podobnie niezależnie od typu silnika, przez co ceny robocizny nie będą się znacząco różniły. Dla dobrego fachowca naprawa sprzęgła nie powinna stanowić problemu a taką usługę można wykonać w ciągu jednego dnia, pod warunkiem zakupienia odpowiednich części.

Zamów sprzęgło przez internet - sprzeglo.com.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena