Kiedy nasze zdrowie niedomaga, zastanawiamy się, jak sobie pomóc. Pierwsza myśl niemal zawsze kieruje nas do apteki. Być może jednak istnieją naturalne sposoby radzenia sobie z problemami, które nas dotknęły?

Data dodania: 2018-05-15

Wyświetleń: 689

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ziołowa domowa apteczka

Co warto mieć pod ręką?
Apteki są dzisiaj niemal na każdej ulicy. Trudno znaleźć kawałek miasta, w którym nie byłoby ani jednej apteki. Leki są więc dostępne na wyciągnięcie reki. Większość z nich można zakupić bez recepty, a co za tym idzie można brać je bez przepisu i nadzoru lekarza. Czy to rozsądne podejście? To kwestia dyskusyjna. Kiedy dopadną nas problemy z trawieniem możemy sięgnąć po zioła na dolegliwości żołądkowe - w ich składzie znajdziemy między innymi wyciąg z ziela dziurawca, liść mięty pieprzowej, korzeń kozłka lekarskiego oraz nalewkę gorzką. 

Powszechne dolegliwości
Często musimy zmagać się z dolegliwościami takimi jak bóle głowy, brzucha, mdłości, biegunki i alergie. Są to chyba najczęściej zgłaszane lekarzom choroby. Czy za każdym razem, kiedy na nie cierpimy, musimy udać się do apteki? Istnieją przecież ekologiczne zioła, które mogą stanowić lekarstwo na nasze kłopoty. Warto również dodać, że zioła z reguły są tańsze niż farmaceutyki, stąd niektórym może być nie na rękę ich powszechna sprzedaż i stosowanie, bo przecież są równie skuteczne jak leki, a w niektórych przypadkach mogą pomóc bardziej, bo mają więcej korzyści, a mniej skutków ubocznych.

Zioła na częste kłopoty
W każdym domu powinien znaleźć się rumianek. Wydaje się, że to pierwsza pomoc w kłopotach z trawieniem i bólem żołądka. Mało kto wie o tym,  że rumianek działa też przeciwzapalnie. Wielu ludzi potwierdza, że herbatka z rumianku świetnie działa na początku kłopotów z oddawaniem moczu, kiedy pojawia się pierwszy ból i pieczenie. Z kolei przywrotnik uznawany jest za najlepszego przyjaciela kobiet. To zioło reguluje cykle miesiączkowe. Doświadczenia wielu pań potwierdzają, że przywrotnik sprawił, że już nie pojawiają się u tych kobiet torbiele jajnika, a hormony osiągnęły prawidłowe wartości. 

Już stare przysłowie mówiło o tym, że mędrzec szuka lekarstwa w naturze. Istnieją wielkie księgi, w których szczegółowo opisano właściwości i stosowanie ziół w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Na całe szczęście w dzisiejszych czasach obserwuje się powrót do natury i jest to bardzo dobra wiadomość. Oczywiście nikt nie wątpi w to, że obecny postęp technologiczny i medycyna mogą naprawdę wiele. Za pomocą roślin nie da się przecież przeszczepić serca czy nerki, jednak nie wolno lekceważyć bogactwa natury.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena