Program „Rodzina 500+” w liczbach
W lipcu 2017 r. program „Rodzina 500+” objęła 3,992 mln dzieci do 18 lat. Wówczas świadczenie na jedno dziecko otrzymywało 726 tys. rodzin. Rodzin z dwójką dzieci uprawnionych do pobierania świadczeń było ponad 1,509 mln, a z trójką dzieci 306 tys. Takie dane przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej.
Z zaprezentowanych danych wynika, że do polskich rodziny łącznie trafiły miliony złotych. Jak program wpłynął na ich sytuację finansową? Postanowił to sprawdzić BIK, który przygotował raport „Program 500+ pomógł co trzeciej rodzinie zmniejszyć zaległe długi i uniknąć pożyczania”.
Jak pieniądze z programu „Rodzina 500+” wpłynęły na rodzinne budżety?
Specjaliści, którzy opracowali raport BIK, powołali się na badanie przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinia, z którego wynika, że pomoc państwa pozwoliła:
- 17 proc. ankietowanych zmniejszyć przeterminowane zobowiązania,
- 12 proc. pozbyć się przeterminowanych zobowiązań,
- 5 proc. zwiększyć zdolność kredytową i zwiększyć wysokość maksymalnej kwoty pożyczki,
- 5 proc. uzyskać zdolność kredytową i zaciągnąć pożyczkę, która wcześniej była poza ich zasięgiem.
Udzielone przez respondentów odpowiedzi mają odzwierciedlenie w zmniejszeniu się liczby osób z zaległościami kredytowymi, których dane osobowe znalazły się w BIK.
Jednocześnie 29 proc. ankietowanych stwierdziło, że dzięki środkom otrzymywanym z programu „Rodzina 500+” udało im się uniknąć pożyczania pieniędzy. Z drugiej strony spora część respondentów, bo 24 proc., wciąż korzysta z pożyczek.
Czy można dostać pożyczkę na świadczenie 500+?
Mimo że z raportu opublikowanego przez BIK wynika, że sytuacja finansowa polskich rodzin uległa poprawie po wprowadzeniu programu „Rodzina 500+”, to wciąż są takie rodziny, które się zapożyczają. Świadczenie 500+ jest dochodem, a zatem klienci, którzy potrzebują dodatkowej, niewielkiej kwoty, mają szansę pożyczyć pieniądze w firmie pożyczkowej.
Większość działających na terenie Polski firm pożyczkowych nie wymaga od potencjalnych klientów dostarczenia zaświadczenia o zarobkach – wystarczy tylko wskazać źródło dochodów lub podać ich wysokość. W praktyce osoby, które pobierają świadczenie 500+, mają szansę otrzymać niewielką pożyczkę. Lista firm pożyczających na 500+ znajduje się tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczka-na-500-plus/.
O czym pamiętać, starając się o pożyczkę?
Jeżeli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, pamiętaj, aby porównać dostępne oferty. Jest to szczególnie ważne, gdy pożyczasz po raz kolejny – wówczas nie masz już szans na pożyczkę 0 proc., czyli darmową pożyczkę.
Oferta firm pożyczkowych nie różni się tylko kosztami – firmy mają różny czas rozpatrywania wniosków i proponują środki w różnych wysokościach. Aby wybrać korzystnie, nie obejdzie się bez dokładnego sprawdzenia warunków.
Źródła:
Media.bik.pl, https://media.bik.pl/informacje-prasowe/367015/program-500-pomogl-co-trzeciej-rodzinie-zmniejszyc-zalegle-dlugi-i-uni (dostęp 2.05.2018).
Mpips.gov.pl, https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/dokumenty-i-opracowania/raport-rodzina-500-stan-na-31-lipca-2017-r/ (dostęp 2.05.2018).