Co nam mówią znaki jakości umieszczone na metce danego produktu. Czy jest bezpieczny dla człowieka? Czy jest wyprodukowany z materiałów najwyższej jakości? Czy jest zgodny z wymaganiami zdrowia, ochrony środowiska i ochrony konsumenta? Czy certyfikaty i znaki jakości dają nam poczucie bezpieczeństwa podczas użytkowania kupionych produktów?

Data dodania: 2016-06-20

Wyświetleń: 805

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Znaki jakości na produktach tekstylnych

Znaki obowiązujące w Unii Europejskiej

CE

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, każdy produkt powinien spełniać wymagania zgodne z normą zharmonizowaną – techniczne normy europejskie. Europejskim znakiem jakości jest symbol CE. Znak mówi, że produkt został wyprodukowany zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, ochrony środowiska i konsumenta oraz, że wyrób jest bezpieczny dla zdrowia.

 

Europejski znak ekologiczny

Ecolabel - Margerytka Unii Europejskiej to wyróżnik, że wyroby spełniają wyższe wymagania środowiskowe.

 

Polskie znaki jakości stosowane dodatkowo, niezależnie od znaku CE, który musi być zatwierdzony przed wprowadzeniem produktu na rynek.

 

B

Znak bezpieczeństwa był obligatoryjny dla towarów przed wejściem do UE. Obecnie stosują go producenci, aby potwierdzić i zadeklarować wysoką jakość swojego wyrobu. Znak B może być umieszczony obok znaku jakości CE, ale nie może go zastąpić.

 

EKO

Polski znak ekologiczny świadczy o produkcji, która nie wpływa negatywnie na środowisko. Eko znak mówi, że produkcja spełnia ustalone kryteria dotyczące ochrony środowiska, zdrowia i ekonomicznego wykorzystania zasobów naturalnych.

 

PN

Znak mówiący nam, że produkt jest zgodny z Polską normą z zakresu systemu zarządzania jakością ISO 9000, zarządzania środowiskowego ISO 14000. Zastosowane materiały w produkcji są przyjazne dla człowieka i środowiska.

 

Q

Certyfikat jakości oznacza wyrób spełniający wymagania podstawowe oraz ponadstandardowe. Produkty cechują się wysoką jakością, zdrowotnością, walorami użytkowymi. Wyroby są ergonomiczne np. poduszka dopasowana do kształtu ciała człowieka.

 

Dodatkowo w Polsce i na świecie jest szereg certyfikatów, które producenci mogą zastosować do swoich produktów, pod warunkiem, że będą spełniać określone wymagania. Jednym z bardziej znanych certyfikatów jest Oeko-Tex standard, który oznacza, że produkt jest wolny od wszelkich substancji szkodliwych. Dotyczy to całego procesu produkcyjnego, począwszy od uprawy np. bawełny, a skończywszy na barwnikach i wykorzystanej nici do szycia.

 

Produkty tekstylne wysokiej jakości i dobre gatunkowo zachowują swoje kształty, nie spierają się. Nadają się do wielokrotnego prania. Długo cieszą właściciela dobrymi właściwościami użytkowymi. Nadają wyszukanego smaku i indywidualnego charakteru mieszkania.

Licencja: Creative Commons