Ktoś powie, że to nieprawda. A jednak! Miękkie i wygodne łóżko to nie wszystko. Nasze ciało ma miliony zakończeń nerwowych i reagujemy każdym z nich. Gdy kładziemy się do łóżka, każda nierówność nam przeszkadza. Wstajemy, poprawiamy i znów się kładziemy. Warto poświęcić chwilkę czasu i dobrać odpowiednie prześcieradło dla siebie.

Data dodania: 2016-06-17

Wyświetleń: 453

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prześcieradło! Luksus podczas snu.

A które najlepsze! Zdecydujcie Państwo sami po przeczytaniu artykułu.

Na rynku polskim od wielu lat króluje prześcieradło z frote. W sprzedaży jest wiele rozmiarów i duży wybór kolorów. Są bawełniano poliestrowe, są na gumkę i to jest ich podstawowa zaleta. Zakładając na materac, albo kanapę jest możliwość dopasowania go do kształtu posłania. Jak jest dobrze dobrane rozmiarem nie spada i nie zwija się podczas snu. Na zewnętrznej powierzchni posiada pętelkę, co powoduje, że tkanina w dotyku jest lekko szorstka. Materiał daje poczucie ciepła.

Odmianą powyższego modelu jest prześcieradło z dodatkiem włókna bambusowego (82%). To wersja dzianiny antybakteryjnej, przewiewnej i ekologicznej - materiał jest bio degradowalny.

Drugą lubianą grupą prześcieradeł są prześcieradła z jersey. Wykonane są ze 100% bawełny i również posiadają gumkę. Podobnie jak frote, mają duży wybór rozmiarów oraz całą paletę kolorów. Ponieważ są mniej rozciągliwe, powinny być dobrze dobrane do powierzchni materaca. Są gładkie i delikatne w dotyku, również w pierwszym kontakcie ze skórą dają uczucie ciepła.

Powyższe prześcieradła zaliczane są do wyrobów dzianinowych (posiadają oczka). Zaletą takich produktów jest miękkość i łatwość użytkowania, nie wymagają prasowania.

Tradycyjne prześcieradła bawełniane, polecam osobom, które nie wiercą się w ciągu nocy, albo posiadają łóżka z materacem, pod które można włożyć nadmiar tkaniny. Zabezpieczone w ten sposób nie przesuwa się i nie zwija. Materiał wymaga prasowania, najczęściej występuje w pastelowych jasnych kolorach i dwóch rozmiarach 160x200cm, oraz 200x220cm.

Jej odmianą są prześcieradła z satyny bawełnianej. Charakterystyczny atłasowy splot nadaje tkaninie naturalny połysk. Prześcieradło jest delikatne, miękkie i ma się wrażenie luksusu.

Tego typu prześcieradła są bez gumki, ale najnowsze modele zachęcają do kupna produktu z gumką. Ważne, aby dobrze dobrać wielkość prześcieradła, gdyż nie jest rozciągliwe. Producenci produkują swoje wyroby, bezpośrednio pod wzory wypuszczanych na rynek pościeli satynowych, oraz idą za bieżącą modą na kolory w sypialni. Na dzień dzisiejszy pojawia się coraz więcej rozmiarów do wyboru.

Prześcieradła bawełniane i z satyny bawełnianej należą go grupy tkanin zimnych, czyli w pierwszym kontakcie ze skóra dają uczucie chłodu.

Najbardziej specyficzną grupą są prześcieradła z kory, flaneli oraz mikrofibry. Ten materiał trzeba po prostu lubić!

Prześcieradło flanelowe posiada okrywę runową, uzyskaną dzięki drapaniu tkaniny. Daje wysokie uczucie ciepła i delikatności, sprawdza się szczególnie w okresie zimowym.

Kora jest szorstka i dla wielu osób „gryząca”. Natomiast mikrofibra inaczej zwana mikrofazą jest tworzywem sztucznym, jest miękka, ciepła, ale nie wchłania wilgoci. Podczas snu mogą pojawiać się krople potu na ciele. Zaletą jest, że nie trzeba ich prasować, oraz szybko schną.

Jak dobrać prześcieradło z gumką do wymiarów łóżka?

Bierzemy pod uwagę szerokość materaca, długość materaca, oraz jego grubość. Przykładowo prześcieradło o wymiarach 160x200x20cm, pasuje na materac o wymiarach 160x200cm oraz grubości do 20cm. Jeżeli materac ma więcej niż 20cm grubości, należy zakupić prześcieradło z zakładką na 25cm, albo większe prześcieradło czyli 180x200x20cm.

Przy zakupie tradycyjnych okryć na łózko, wystarczy dobrać prześcieradło do szerokości oraz długości materaca.

Odpowiedni dobór kolorów pobudzi, albo ukoi zmysły. Żadnej fałdki ani nierówności!

Najwyższą delikatnością oraz komfortem snu będziemy cieszyć się prześcieradłami z satyny bawełnianej oraz jerseyu. Natomiast ekonomiczne są tradycyjne prześcieradła z bawełny, kory i mikrofibry.

Licencja: Creative Commons