Planujesz postawienie własnej strony www? Chcesz zrobić to tak dobrze, jak to tylko możliwe? Hosting dla strony www, odpowiedni szablon, certyfikat SSL – zobacz, o czym szczególnie warto pamiętać, tworząc własną witrynę.

Data dodania: 2018-04-27

Wyświetleń: 882

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Własna strona www – 3 rzeczy, o których warto pamiętać

Hosting dla strony www

Zakładając własną stronę internetową, pamiętaj o dobrym hostingu dla strony www. Co to oznacza? Że serwer obsługuje twoją witrynę niezawodnie, a na pomoc techniczną możesz liczyć w każdym momencie. Wybierając hosting dla strony www, zwróć uwagę na to:

  • jaka jest opinia o firmie hostingowej,
  • gdzie zlokalizowane są jej serwery (dobrze, by była to Polska),
  • jakie są parametry sprzętu serwerowego (np. czy wyposażony jest w kontrolery RAID, które poprawiają wydajność całego systemu),
  • czy Biuro Obsługi Klienta jest dostępne całodobowo,
  • czy wszelkie aktualizacje i kopie zapasowe są robione regularnie i często.

Jeśli planujesz postawienie dużego sklepu internetowego lub portalu o dużym ruchu, pomyśl o dedykowanym hostingu dla strony www. W tej usłudze dostajesz serwer wydzielony tylko dla ciebie. Tańszą alternatywą dla serwera dedykowanego jest VPS (Virtual Private Server), czyli kawałek serwera wydzielony dla ciebie z serwera współdzielonego.

Wygląd twojej strony www

Projektując layout swojej strony internetowej, miej na uwadze zasady User Experience. Określają one, jak powinna być zaprojektowana strona www, by doświadczenie użytkownika było w najwyższym stopniu pozytywne.

Zanim wybierzesz szablon dla swojej strony www, przemyśl, kto jest twoją grupą docelową. Kto będzie odwiedzał twoją witrynę i co będzie chciał na niej znaleźć? Na tym etapie możesz stworzyć Persony, czyli reprezentantów grupy docelowej. Kiedy już ustalisz, kim jest twój odbiorca, zaprojektuj mapę strony, jej strukturę, a w końcu – nawigację. Wczuj się w perspektywę użytkownika witryny i jego potrzeb, a w końcu spraw, by jego wędrówka po twojej stronie była w najwyższym stopniu intuicyjna.

Na pozytywne doświadczenia użytkownika strony wpływają także takie elementy grafiki strony, jak:

  • dobór kolorystyki (nie nadużywaj kolorów, nie używaj kolorów rażących i w zbyt dużych ilościach, niech wybrane kolory będą spójne z identyfikacją wizualną twojej marki),
  • dobór fontów (wybieraj fonty dedykowane stronom internetowym, czyli wersje bezszeryfowe o wielkości min. 16px; interlinię wyznacz, mnożąc wielkość fontu przez 1,48; długość wiersza zaś określ, mnożąc wielkość fontu przez 27,8),
  • sposób organizacji i formatowania treści (nie stosuj paragrafów dłuższych niż 4-5 linijek, bolduj najważniejsze informacje, stosuj wylistowania i chwytliwe nagłówki).

Jeśli stawiasz stronę na WordPressie, możesz przetestować szablony WordPressa (tak naprawdę są to motywy mylnie nazywane szablonami) i wybrać taki, który idealnie dopasuje się do potrzeb twoich Person, a także zasad User Experience.

Szablony WordPressa występują w opcjach zarówno darmowej, jak i płatnej. Te pierwsze znajdziesz w panelu administracyjnym swojej strony w zakładce Wygląd – Motywy – Dodaj nowy. Płatne szablony WordPressa dostępne są natomiast na stronach internetowych z szablonami np. ThemeForest.

Certyfikat SSL i nie tylko, czyli ukłon w stronę Google’a

Już od początku istnienia swojej strony internetowej myśl o tym, jak sprawić, by polubili ją nie tylko użytkownicy, ale także roboty Google’a. O czym pamiętać, chcąc pozycjonować się wysoko w wynikach wyszukiwania?

Między innymi o tym, by strona internetowa zbudowana była na unikalnych, jakościowych treściach nasyconych frazami kluczowymi, na które chcesz pozycjonować witrynę.

Zadbaj także o zróżnicowany profil linków, które uwiarygodnią twoją witrynę w oczach Google’a.

Optymalizuj swoje treści pod SEO, np. opisując je meta opisami, meta tytułami czy tworząc mapę strony, mapy tagów itp.

Zadbaj o certyfikat SSL, który Google wpisało w 2014 roku na listę czynników rankujących. Certyfikat SSL jest niezbędny dla każdej strony www, na której użytkownik pozostawia swoje dane, np. dane karty kredytowej, dane teleadresowe czy dane logowania. Certyfikat SSL sprawia, że w momencie przesyłania takich danych połączenie między użytkownikiem i serwerem (twoją stroną) jest zaszyfrowane, a dane nie do przechwycenia.

Chcą podnieść swoje pozycje w wynikach wyszukiwania, zadbaj także o optymalizację obrazków, wewnętrzne linkowanie, optymalizację strony głównej, dostosowanie strony do osób niepełnosprawnych (np. niedowidzących) czy dostosowanie strony do urządzeń mobilnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena