Artykuł prezentuje w bardzo logicznej formie składnię języka HTML wraz z praktycznymi wskazówkami/radami. Wprowadza również pojęcie HTML5, określając przy tym jego najważniejsze cechy. W końcowej części następuję króki opis języka XHTML. Zapraszam do lektury.

Data dodania: 2011-10-24

Wyświetleń: 1933

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

HTML jako język opisu stron

         HTML (ang. HyperText Markup Language) jest nie rozszerzalnym językiem znaczników, dzięki którym możliwe jest tworzenie hipertekstowych (organizacja dokumentów, która dzięki nieliniowości, umożliwia ich czytanie i nawigowanie w dowolny sposób) dokumentów. Będąc przedstawicielem języka SGML, służy jako język opisu strony tzn. nie określamy nim wyglądu poszczególnych elementów, a jedynie wskazujemy, jakiego typu jest dany element – lista, paragraf, czy nagłówek[1].

Kod HTML wykonywany jest po stronie klienta, za pomocą przeglądarki WWW.

            Standardowa strona WWW pisana w języku HTML ma następującą budowę:

- na początku definiujemy deklarację DOCTYPE, która określa w jakim języku napisana jest strona oraz jest niezwykle przydatna dla walidatora W3C, który dzięki niej sprawdza poprawność budowy strony WWW,

- następnie otwieramy znacznik <html>, w którym definiujemy sekcje head oraz body, po czym go zamykamy - </html>; w nim mieści się cała zawartość strony,

- sekcja head (<head>…</head>) – informacje, które nie są wyświetlane na stronie, a które są niezwykle przydatne – za pomocą tagów określają typ kodowania strony, jej autora, słowa kluczowe i opis, język, informacje dla robotów wyszukiwarek, tytuł strony, listę arkuszy styli, treści skryptów (<script type=”….”>…</script>) oraz favicon (ikona przy adresie strony w przeglądarce),

- sekcja body (<body>…</body>) – właściwa część strony, wyświetlana w przeglądarkach; tutaj wpisujemy treść oraz definiujemy typy danych elementów (tabele, odnośniki, ramki, nagłówki, listy itp.); korzystamy z odpowiednich znaczków i ich atrybutów.

Język HTML jest niezależny od platformy, a w jego kodzie możemy również stosować po wcześniejszej deklaracji polecenia m.in. języka PHP(<?php treść_php ?>).

Aktualnie najnowszą stosowaną wersją HTML jest wersja 4.01., aczkolwiek coraz więcej usłyszeć można o rewolucji, która ma nadejść z początkiem HTML5 za kilkanaście lat. Owa wersja HTML5 ma dokonać wielkich zmian i tak np.:

- wszelkie video oraz dźwięk dostępny będzie na stronie za pomocą znaczników podobnych do aktualnych znaczników obrazków m.in. <video src=”…”>,

- wprowadzony zostanie odpowiedni API do obsługi Drag-and-Drop,

- usuniętych zostanie sporo aktualnych znaczników m.in. <font>,<center>, <frame>,

- dodane zostaną nowe znaczniki do tworzenia szkieletu strony <header>, <nav>, <section>, <aside>, <footer>,

- wdrożona zostanie lepsza obsługa formularzy, poprzez dodanie nowych typów pól input – email i url oraz atrybutu required.

Wszystko to po to, aby tworzenie warstwy interfejsu było jeszcze łatwiejsze i przyjaźniejsze, a przeglądarki mogły być szybsze w interpretacji.

            Połączenie języka HTML i XML tworzy rozszerzalny język służący do tworzenia dokumentów hipertekstowych o nazwie XHTML. Język XHTML z uwagi na wykorzystanie XML, oferuje szersze możliwości w zakresie tworzenia semantycznych[2] stron WWW, czy łączenia z innymi języki typu XML (np.: MathML)[3]. Różnice w kodowaniu między XTML, a HTML to między innymi:

- początek dokumentu XHTML stanowi odpowiednia deklaracja XML,

- dla każdego niepustego elementu XHTML wymagany jest znacznik zamykający,

- nazwy elementów i atrybutów XHTML należy pisać małymi literami,

-  wartości w języku XHTML należy pisać w cudzysłowach,

- znaczniki należy zamykać w odwrotnej kolejności do ich otwierania.

            Jednakże z uwagi na fakt utrudnionej walidacji i niepełnego wspierania przez niektóre przeglądarki internetowe, na razie język XHTML nie będąc popularnym i powszechnie stosowanym, oddaje pole pierwszeństwa językowi HTML.

[1] Lemay L., HTML 4 Vademecum Profesjonalisty, str. 49-51, Helion, Gliwice, 1998,

[2] Semantyka – określenie zależności między danymi symbolami.

[3] Filipczyk B., Gołuchowski J. (red.), Tworzenie aplikacji internetowych, str. 20-22 (podrozdział 1.3.3., autor: Gołuchowski J..), Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Katowicach, 2008,

Licencja: Creative Commons
0 Ocena