Krótki artykuł na temat terminu 'aplikacji internetowej', w którym następuje nie tylko wyjaśnienie samego terminu, ale także ukazanie różnic w jego postrzeganiu przez różne grupy uczestników życia Internetu.

Data dodania: 2011-08-12

Wyświetleń: 2542

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

         Nowoczesne aplikacje internetowe idealnie wpisują się w nurt konwencji Web 2.0. Terminem aplikacji internetowej powinniśmy określać typ oprogramowania, dostępnego w Internecie z poziomu przeglądarki, którego funkcjonalność zbliżona jest do funkcjonalności oprogramowania zlokalizowanego na lokalnym komputerze. Należy jednak zaznaczyć, że jednoznaczna i dokładna definicja jest niezwykle trudna, ze względu na liczne pokrewne terminy takie jak serwisy internetowe, czy strony WWW.

        Wychodząc z oczywistego założenia o dostępność aplikacji w środowisku internetowym,  wyżej podaną definicję należało by rozbudować o termin protokołu internetowego TCP/IP, który pozwala obsługiwać inne protokoły m.in. HTTP, czy FTP i dostarcza możliwość komunikacji z innymi warstwami sieci.

       Warto również pochylić się nad postrzeganiem aplikacji internetowej przez użytkownika z niej korzystającego. Dla niego nie mają znaczenia użyte języki programowania, czy zastosowane technologie, lecz funkcjonalność. Dany użytkownik wymaga od aplikacji działania poprawnego, odpowiednich funkcji w niej realizowanych, a także odpowiednio zaprojektowanego layout’u i nawigacji.  Korzystając z mechanizmu prezentacji danych tzn. cienkiego klienta (w tym wypadku przeglądarki), otrzymuje on na ekranie swojego monitora przetworzone dane z serwera.

       Jak pokazały powyższe akapity, samo pojęcie aplikacji internetowej, jest nie tylko trudne do ściślego określenia ze względu na terminy pokrewne, ale także, ze względu na różne grupy uczestniczące w życiu aplikacji (terminem - cykl życia aplikacji - zajmę się w kolejnym artykule).

Licencja: Creative Commons
2 Ocena