Mieszkania na sprzedaż w Krakowie należą do jednych z najdroższych w kraju. To tu padają zresztą kolejne rekordowe ceny mieszkań – niedawno za luksusowy apartament tuż przy Wawelu zapłacono ponad 8 milionów złotych, a deweloper chwali się, że w tej samej inwestycji zarezerwowano już apartament o wartości aż 22 milionów złotych. 

Data dodania: 2018-04-20

Wyświetleń: 943

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Mieszkania na sprzedaż w Krakowie - porównanie rynku pierwotnego i wtórnego

Czy w Krakowie da się jednak kupić tanie mieszkania, a jeśli tak, to czy tylko na rynku wtórnym?

Jakie są ceny mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego w Krakowie i czy ceny z rynku wtórnego w Krakowie są zawsze znacznie niższe?

Jak wywnioskować można z bazy ofert biura nieruchomości WGN, ceny mieszkań na sprzedaż w Krakowie różnią się w zależności od tego, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego. Ceny te nie są jednak aż tak diametralnie różne, jak mogłoby nam się wydawać, a to, czy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego, ma, jak się okazuje, drugorzędne znaczenie. Za jedne z najtańszych mieszkań używanych zapłacimy bowiem nawet mniej niż 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy, podczas gdy w przypadku nowych mieszkań cena ta zaczyna się od około 5,4-5,8 tysiąca złotych.

A jak mają się do siebie ceny najdroższych mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego? Do najczęściej spotykanych najwyższych cen za mieszkania z rynku pierwotnego należą kwoty rzędu 15 tysięcy za metr kwadratowy. Jednak zwłaszcza w okolicy Starego Miasta znalezienie mieszkania z rynku wtórnego, w którym metr kwadratowy będzie kosztował ponad 14 tysięcy złotych nie będzie problemem. Moglibyśmy więc uznać, że ceny są stosunkowo podobne, choć pojawia się uzasadnione podejrzenie, że mieszkania zapewne różnią się wieloma innymi parametrami. W każdym razie, nowe mieszkania są droższe – nieznacznie, ale są. Prawda? No właśnie, nie do końca. We wrześniu 2017 roku sprzedano bowiem mieszkanie w Krakowie w cenie, która jak dotąd pozostaje rekordem dla całej Polski. Nabywca zapłacił tu bowiem za 230-metrowy apartament w odnowionej kamienicy z XIX wieku – tak, rynek wtórny! – aż osiem i pół miliona złotych. Daje to niemal 37 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy!

Poza ceną ważna jest także lokalizacja mieszkania – zarówno na mapie całego miasta, jak i na mapie dzielnicy, czyli odległość od przystanków komunikacji miejskiej, centrów handlowych czy szkół i przedszkoli – a także jego wielkość – za metr kwadratowy w mniejszym mieszkaniu zapłacimy więcej niż w przypadku mieszkania o większej powierzchni – oraz standard lokalu. Liczy się również to, czy mieszkanie znajduje się w bloku z wielkiej płyty, czy może w ponad stuletniej zabytkowej kamienicy albo w stosunkowo nowym budynku, postawionym w ciągu ostatnich kilku lat.

Do najtańszych lokali należeć będą oczywiście przede wszystkim pochodzące z rynku wtórnego mieszkania z lat 70. czy 80., choć w podobnych cenach uda nam się zapewne znaleźć również lokal w niezbyt zadbanej kamienicy znajdującej się w dużej odległości od centrum. Do nieco droższej kategorii zaliczą się używane mieszkania z końca XX i początku XXI wieku oraz nowo wybudowane lokale w dzielnicach oddalonych od centrum miasta, przeznaczone głównie dla młodych rodzin z dziećmi poszukujących minimum dwu- lub trzypokojowego lokum. Jeszcze droższe – oczywiście, jeśli chodzi o cenę za metr kwadratowy – będą zlokalizowane w nowych inwestycjach kawalerki i niewielkie mieszkania dwupokojowe, odpowiednie dla singli. Do najwyższych kategorii cenowych zaliczymy z pewnością mieszkania w kamienicach znajdujące się w samym centrum Krakowa oraz lokale z rynku pierwotnego, znajdujące się w wysokiej klasy inwestycjach deweloperskich w prestiżowych dzielnicach w pobliżu centrum lub tuż nad Wisłą. Luksusowych nieruchomości na sprzedaż w Krakowie szukać można na łamach portalu Komercja24.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena