0głosów
Pobierz artykul
0głosów dodatnich
0głosów ujemnych
378razy czytane
0przedrukowany
Creative Commons Licencja

Pożyczki pozabankowe często są udzielane jako kredyty konsumenckie, a więc dotyczą ich wszystkie przepisy, które zostały wprowadzone w tym zakresie przez ustawodawcę. Jednym z najmniej znanych, a jednocześnie budzących największy sprzeciw firm pożyczkowych, jest artykuł 53 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim.

Od umowy można odstąpić

W terminie 14 dni od zawarcia ważnej umowy kredytowej, można od niej odstąpić. W przypadku kredytów wynika to zresztą niezależnie z wyżej wspomnianego przepisu oraz zapisów ustawy o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Czas na odstąpienie od umowy wynosi 14 dni. Mówiąc prostym językiem – dwa tygodnie od zawarcia umowy można poinformować pożyczkodawcę o chęci odstąpienia od umowy, a ten ma to umożliwić. Wiele firm pożyczkowych domaga się zwrotu środków w takim terminie, jednak ustawa jasno informuje, że odstąpienie od umowy jest ważne od dostarczenia oświadczenia woli, natomiast czas na zwrot środków to dalsze 14 dni.

Ile kosztuje odstąpienie od umowy?

Pożyczka, od której umowy się odstąpi, nie jest do końca darmowa. Jeśli pobrane były opłaty przygotowawcze, to często nie muszą one zostać zwrócone. Należy również spłacić odsetki za czas, przez jaki pożyczka faktycznie była dostępna. Są to jednak niewielkie kwoty i nie można ustalić żadnych dodatkowych opłat ani kar za skorzystanie z prawa do odstąpienia.

Od czasu do czasu docierają do nas sygnały, że nie wszystkie firmy pożyczkowe działają w tym zakresie uczciwie – albo nie przyjmują oświadczenia o odstąpieniu od umowy, albo naliczają wzięte z sufitu kary. Tego rodzaju praktyki są niedopuszczalne. Mało tego – w przypadku pożyczek internetowych to pożyczkodawca ma obowiązek poinformowania konsumenta o jego prawach, a jeśli tego nie zrobi to wówczas pożyczkobiorca zyskuje nieco większe możliwości.

A co z zakupionym produktem?

Od umowy pożyczki można odstąpić niezależnie od tego, czy się ze środków skorzystało, czy nie (aczkolwiek w pierwszym przypadku odstępuje się na podstawie ustawy o kredycie, a w drugim – odpowiedzialności wyrządzonej przez produkt niebezpieczny). Problem pojawia się jednak w innym punkcie: co zrobić z produktem, który został kupiony za środki z pożyczki?

  • Co do zasady nie trzeba go oddawać: umowa kupna była niezależna od umowy pożyczki i unieważnienie którejkolwiek z nich na drugą wcale nie wpływa.

  • W przypadku umów wiązanych, jakie zawiera się np. na niektórych portalach internetowych, biorąc pożyczkę na zakup konkretnego przedmiotu, strony mogą umówić się inaczej: domyślnie unieważnienie części umowy dotyczącej pożyczki spowoduje również konieczność zwrotu przedmiotu.

  • Warto pamiętać, że jeśli zakupy były internetowe, to produkt można zwrócić i otrzymać swoje środki. To w istocie sytuacja, w której dokonuje się dwóch niezależnych od siebie odstąpień.

Możliwość odstąpienia od umowy jest dla konsumenta gwarancją uczciwości i daje możliwość spokojnego zapoznania się z umową. Jest to możliwość, od której nie przewiduje się wyłączeń, jeśli pożyczka może być traktowana jako kredyt konsumencki.

 

Licencja: Creative Commons