Stare meble, pozostające po remoncie lub dużych porządkach, to dla wielu z nas nie lada problem. A że nielegalny wywóz starych mebli może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, warto dowiedzieć się, jak zrobić to zgodnie z prawem.

Data dodania: 2017-10-28

Wyświetleń: 1687

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stare meble z mieszkania - jak wywozić, żeby sobie nie zaszkodzić

Śmieci stają się coraz powszechniejszym elementem polskiego krajobrazu. Najwięcej można ich zauważyć w ścisłych okolicach miast, gdzie poza „oczywistościami”, takimi jak butelki czy opakowania po jedzeniu, znajdziemy także odpady budowlane czy stare meble. Gruz, wiadra po farbach, meblościanki lub tapczany trafiają do lasu z wielu powodów, ale najważniejszy jest na pewno brak świadomości ekologicznej i szukanie oszczędności. Prywatne osoby w większości gmin mogą pozbyć się wielkogabarytowych śmieci bezpłatnie, a jeśli zdecydują się na wyrzucanie odpadów na dzikich wysypiskach, to mogą otrzymać wysokie kary finansowe. Jak więc legalnie pozbyć się starych mebli?

Gdzie wywieźć stare meble?

W wielu gminach działają składowiska, na które każdy z mieszkańców w dowolnej chwili może przywieźć odpady wielkogabarytowe - w tym stare meble. Większość z nich bezpłatnie odbiera tylko niektóre rodzaje odpadów. Są to najczęściej te śmieci, których nieprawidłowe składowanie lub utylizacja mogłyby stanowić zagrożenie dla środowiska, a więc zużyte akumulatory, baterie lub świetlówki. Bez opłat zazwyczaj można zostawić tam także opakowania z materiałów, które łatwo ponownie przetworzyć, na przykład z papieru lub plastiku.

Odbiór starych mebli często natomiast wiąże się z niewielkimi opłatami. Koszt takiej usługi jest uzależniony od kilku czynników. Wpływają na niego przede wszystkim gabaryty przedmiotu oraz to, w jakiej miejscowości go oddajemy. Przykład? Mieszkańcy Poznania za utylizację krzesła lub niewielkiej półki zapłacą 20 złotych, a zdanie kanapy lub meblościanki to wydatek dwukrotnie większy.

Zorganizowany wywóz starych mebli

Gminy organizują także akcje wywozu odpadów wielkogabarytowych. Wystarczy wówczas wystawić zbędne przedmioty w wyznaczonym miejscu (na przykład przed domem lub przy wspólnym śmietniku), a gmina sama zatroszczy się o wywóz starych mebli. W niektórych miejscach akcje tego typu odbywają się raz na pół roku, w innych zaś co miesiąc.

Co jednak zrobić, jeśli jednak do następnej wywózki pozostaje sporo czasu, a nie dysponujemy autem na tyle dużym, by na własną rękę zawieźć meble do punktu zbiórki? W takiej sytuacji możemy skorzystać z usług firmy oferującej wywóz odpadów wielkogabarytowych. Takie przedsiębiorstwa często zapewniają także specjalne kontenery, do których mogą trafić meble i pozostałe przedmioty wyrzucone podczas większych porządków lub remontu. Koszt usługi zazwyczaj wyceniany jest indywidualnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena