Mobilne ładowarki do telefonów oraz ich ewolucja.
Jeżeli przyjrzymy się bankom energii, stwierdzimy, że różna się bardzo. Tak samo, jak mamy samochody, gdzie różnią się markami i modelami. Także na przykład lampy Led do samochodu są różnego rodzaju. Wróćmy jednak do przenośnych ładowarek do telefonów. W stwierdzeniu ich różnicy nie mam na myśli ich kształtu (no trochę tak) ani koloru. Zapewne jako wielbiciele nowoczesnej technologii zauważyliście, że mobilne akumulatory mają różne grubości. Niektóre modele mają grubość około dwu centymetrów a niektóre pół centymetra. Z czego może wynikać to, że grubości są różne w power bankach? Może inżynierowie stwierdzili, że taki kształt będzie lepszy, a taki byłby gorszy, a inżynierowie w innej firmie pomyśleli odwrotnie? Nie. Odpowiedz, jest bardzo prosta. W urządzeniach o różnej grubości zastosowano różne baterie.
- Powerbaki z ogniwami litowymi 18650. Kształt tych ogniw determinuje do tego, jaką minimalną grubość posiadają te urządzenia. Ogniwa litowe 18650 mają kształt walca i nie da się z nich zbudować power banku o niewielkiej grubości.
- Drugim bardzo popularnym typem baterii, jest stosowane w przenośnych ładowarkach - typ baterii litowo-polimerowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można budować naprawdę cienkie ładowarki. Tego typu mobilna bateria to ciekawe urządzenie, dzięki temu rozwiązaniu powstało naprawdę wiele ciekawych power banków. Niestety nie jest to idealne rozwiązanie. Baterie tego typu są zazwyczaj nieodporne na fizyczne uszkodzenia oraz są mało stabilne przy nawet niewielkich przepięciach.
Jak dowiadujemy się, z powyższego na rynku przeważają dwa trendy Odporny Grubasek kontra Wydajny Kruchy Chudzielec. Również, jeżeli chodzi o bank energii, cena takich urządzeń nie różni się znacząco od siebie.
Mobilna bateria, czyli kolejny krok ewolucji.
Na rynku pojawiły się również inne przenośne ładowarki. Najbardziej popularne ładowarki zasilały urządzenia do 5 V (telefony, tablety, MP3, MP4, MP5, przenośne elektroniczne gry, cyfrowe aparaty fotograficzne, oraz wiele urządzeń elektronicznych).
Zgodnie z zapotrzebowaniem rynku wyprodukowano również mobilne ładowarki umożliwiające ładowanie laptopów (12–15 V). Tylko dzięki takiemu rozwiązaniu udało się zwiększyć długość pracy laptopa pozbawionego dostępu do gniazdka elektrycznego.
Niektóre power banki wyposażone są z zestaw końcówek umożliwiających dopasowanie ich do różnych urządzeń.
Starter jest kolejnym ogniwem w łańcuchu ewolucji ładowarek.
Urządzenia te dysponują sporą mocą. Producenci zaczęli zastanawiać się, czy nie można wykorzystać tej energii do uruchomienia silników spalinowych. Obecnie producenci budują wiele różnych rodzajów tych urządzeń. Zawsze warto pytać, do jakiej pojemności silnika można stosować taki starter – power bank. Niektóre urządzenia są w stanie wielokrotnie uruchamiać silniki o pojemności 2200 centymetrów sześciennych. Niektóre startery posiadają dodatkowo również możliwość zasilania 5 V oraz 12–15 V. Posiadając takie urządzenie, można ładować telefon, zasilać laptop oraz w razie potrzeby wspomóc silnik spalinowy.
Technologia budowy przenośnych ładowarek nie stoi w miejscu. Jest coraz więcej nowych modeli, które pomagają nam w codziennym życiu. Począwszy od małych banków energii 2600 mAh poprzez startery, skończywszy mobilnych urządzeniach, które zasilają również urządzenia AC)