Od czasu do czasu odrobina słodyczy nie zaszkodzi, zwłaszcza jeżeli będą to domowej roboty naleśniki, puszyste jak biszkopt, które w niczym nie ustępują amerykańskim pancakesom.

Data dodania: 2017-09-26

Wyświetleń: 632

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dla fanów słodkich dań – naleśniki biszkoptowe

Składniki:

(proporcje zachowujemy tak, aby ciasto było płynne)

 

  • mleko
  • jajka (w zależności od ilości naleśników zachowujemy proporcje)
  • mąka pszenna/ mąka bezglutenowa
  • olej
  • cukier wanilinowy/migdałowy/brązowy/biały
  • sól
  • woda mineralna (gazowana)
  • proszek do pieczenia (opcjonalnie).

 

Do przygotowania tych puszystych naleśników potrzebować będziesz dwóch misek, miksera, drewnianej łyżki i nieprzywierającej patelni.

 

Na początku wsyp do jednej miski mąkę, dodaj mleko, 2 łyżki oleju i szczyptę soli. Rozbij mąka bezglutenowajajka, oddziel białka od żółtek, następnie żółtka dodaj do miski z ciastem, białka umieść w drugim naczyniu. Ciasto na naleśniki dokładnie wymieszaj używając miksera nastawionego na średnich obrotach, dodaj wodę mineralną i jeżeli chcesz, 1-2 łyżeczki proszku do pieczenia, ciasto odstaw do odpoczęcia na około 30 min. W tym czasie możesz zająć się przygotowaniem farszu, który dopasuj do własnego smaku. Naleśniki na słono przygotować możesz z farszem warzywnym, mięsnym, serowym, następnie zwinięte ciasto umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

 

W przypadku naleśników na słodko, do ich przygotowania możesz wykorzystać tradycyjne nadzienie w postaci konfitury lub dżemu owocowego, bądź zabawić się w nieco bardziej wyszukane kompozycje takie, jak: bita śmietana, karmelizowane owoce lub orzechy czy płynna czekolada. Farsz to zupełnie indywidualna kwestia, którą powinieneś rozważyć przed ubiciem piany z białek (w zależności od typu farszu do ubijanej piany powinieneś dodać lub nie cukier wanilinowy, bądź inny słodzik wybrany indywidualnie). Kiedy ciasto odpocznie, a Ty przygotujesz już farsz, przejdź do ubijania białek na sztywną pianę. Aby szybciej osiągnąć taki efekt możesz do białek dodać odrobinę soli. Ubite białko delikatnie mąka bezglutenowapołącz z płynnym ciastem naleśnikowym za pomocą drewnianej łyżki, i za pomocą chochli rozlewaj placki na mocno rozgrzanej patelni. Ze względu na obecność oleju w cieśnie, nie jest konieczne dodawanie tłuszczu do smażenia.

 

Sztuka smażenia tego typu naleśników jest nieco bardziej skomplikowana, a to za sprawą obecności ubitego białka w cieśnie. Aby naleśnik nie opadł w miarę smażenia, smaż je pod przykryciem na wolnym ogniu.

 

W smażeniu naleśników bardzo pomocna bywa naleśnikarka. Jeśli podajesz je często, warto zakupić to niewielkie urządzenie ze specjalną powłoką do smażenia placków. Dobra naleśnikarka sprawi, że ciasto nie będzie przywierać. Nie będziesz już marnować pierwszych trzech-czterech placków, które podarły się podczas smażenia na nie wpełni jeszcze rozgrzanej patelni.

 

Po usmażeniu połóż na talerz, nałóż farsz i gotowe!

 

Jako atrakcyjny dodatek w naleśnikach smażonych na słodko wyglądać będzie zmielony, biały ser z cukrem, miód, pokrojone, świeże owoce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena