Świerzb kojarzy się z chorobą, która dotyka najuboższe warstwy społeczne. Dane wskazują jednak że dotyka on wszystkich grup społecznych na całym świecie. Nie jest istotna płeć, rasa, wiek czy poziom wykształcenia i dochodów. Do zarażenia może dojść zawsze, gdy ma się kontakt z osobą zarażoną.

Data dodania: 2017-08-28

Wyświetleń: 639

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wysypka i swędzenie zaliczane są do najczęstszych objawów choroby. Najbardziej narażone są takie miejsca jak nadgarstki, dłonie między palcami, łokcie i kolana, a także pachy,  brodawki, pachwiny i okolice narządów płciowych. Objawy świerzbu związane ze zmianami skórnymi powstają, gdyż samice świerzbowca drążą system jamek i kanalików, w którym składają jaja.

Do osób szczególnie narażonych zalicza się dzieci i matki, pracowników więzień, a także rezydentów domów pomocy społecznej. Świerzbowiec przenosi się od osoby zarażonej na nową osobę poprzez bezpośredni kontakt. Dlatego też należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Najszybciej zarażają się osoby z obniżoną odpornością.

Zdarza się dość często, że lekarz pomyli świerzb z użądleniami lub ukąszeniami robaków, owadów czy pluskiew. A także z chorobami typu egzema, łuszczyca czy liszaj. Dlatego też istotne jest pobranie próbki skóry przez specjalistę i przebadanie pod mikroskopem.

Lekarz na podstawie wieku i stanu ogólnego pacjenta dobiera sposób leczenia. W przypadku, gdy zakażony przebywa w domu z innymi osobami, leczenie powinno zostać rozpoczęte u wszystkich domowników jednocześnie.

Preparatami przepisanymi przez specjalistę do walki ze świerzbem powinno się smarować wszystkie miejsca na ciele, gdzie pasożyt mógł się przedostać w wyniku drapania – od szyi do pięt. Bardzo rzadko zdarza się, że zainfekowana zostaje również skóra twarzy, w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Do najczęściej przepisywanych preparatów zaliczamy produkty z benzoesanem benzylu lub permetryną. Dodatkowo lekarz przepisuje czasem leki przeciwhistaminowe, które niwelują reakcje alergiczne.

Wszystkie rzeczy, które miały kontakt z ciałem w czasie trwania choroby należy oddzielnie wyprać w temperaturze minimum sześćdziesięciu stopni oraz wyprasować. Pozostałe przedmioty, które nie nadają się do prania powinny zostać na przykład przykryte folią ochronną na minimum 72 godziny – jest to czas po którym świerzbowiec ludzki umiera bez kontaktu z ciałem człowieka.

Wiele jest porad w internecie dotyczących domowych sposobów walki ze świerzbem. Niestety użycie domowych sposobów np. octu, siarki, oleju z drzewa herbacianego czy olejków eterycznych nie daje takich efektów jak preparaty do tego przeznaczone. Dlatego też należy jak najszybciej udać się do specjalisty, aby świerzb nie zdążył się rozprzestrzenić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena