Niestety, poziom nauczania w szkołach państwowych często okazuje się niesatysfakcjonujący, a liczba godzin lekcyjnych jest niewystarczająca. Nic dziwnego, że prywatne szkoły językowe cieszą się tak dużą popularnością, zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Ale jak wybrać dobrą szkołę językową? Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.
1. Dostosowanie poziomu
Współpraca z dobrą szkołą językową zaczyna się od testu kwalifikacyjnego. Jego zadaniem jest dokładne określenie poziomu przyszłego ucznia. Test może odbyć się pisemnie lub ustnie, a najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu form sprawdzianu. Wyniki testu powinny być przedstawione i omówione z uczniem. To umożliwi określenie trybu nauczania, ułatwi ustalenie priorytetów i pozwoli na przydzielenie do odpowiedniej grupy, która reprezentuje podobny poziom znajomości języka. A skoro już wspomnieliśmy o grupach...
2. Liczebność grup
To, ilu uczniów będzie w grupie, ma ogromne znaczenie dla efektywności nauki. Jeśli szkoła preferuje zajęcia w grupach powyżej 10 osób, warto poszukać innej. Ze względu na ograniczoną podzielność uwagi lektorów, najlepsze efekty daje nauka w grupach 3-4-osobowych. W takich warunkach, każdy uczestnik zajęć może liczyć na indywidualne traktowanie, a zarazem ma możliwość pracy w parach lub grupie.
3. Stosowane metody
I tym sposobem przechodzimy do kolejnego ważnego aspektu. Zanim zapadnie decyzja, w której szkole językowej podjąć naukę, warto wypytać o metody, z jakich korzysta się podczas zajęć. Z roku na rok przybywa metod nauczania języków obcych. Zapoznanie się z ich specyfiką przed rozpoczęciem zajęć, pozwala uniknąć rozczarowania, że stosowana metoda „to nie to”, czego potrzeba. Tutaj wiele zależy od indywidualnych predyspozycji przyszłego ucznia.
4. Kadra
Dobry lektor to absolutna podstawa. Nauczyciel, którego kompetencje poświadcza dyplom znanej uczelni budzi zaufanie. Warto jednak pamiętać, że wiedza teoretyczna to nie wszystko. Najlepsi wśród lektorów mają duże doświadczenie w posługiwaniu się żywym językiem, a to zdobywa się przede wszystkim podczas pobytów w miejscach, gdzie dany język jest powszechnie używany. Wśród native speakerów konieczne jest posiadanie certyfikatów (CELTA, TEFL, DELTA, FTBE). W nauczaniu (zwłaszcza dzieci i młodzieży) liczy się także profesjonalne przygotowanie pedagogiczne. Lektor, który spełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria, a dodatkowo odznacza się charyzmą, to prawdziwy skarb. Poza zapoznaniem się z lektorami, warto sprawdzić, czy dana szkoła współpracuje z metodykiem. To on czuwa nad poziomem kursów i sprawuje pieczę nad oceną pracy lektorów. Metodyk to także osoba, do której kursant może zwrócić się w razie wątpliwości i trudności w trakcie trwania kursu.
5. Cena
Mówi się, że cena ma znaczenie. I to prawda, ale koszt kursu nie może być traktowany, jako wyznacznik poziomu szkoły. Zarówno wygórowana cena, jak i zbyt niska powinna skłonić do refleksji. Dlaczego? Bardzo niska cena to sygnał, że poziom nie jest zbyt wysoki (w końcu dobra usługa kosztuje). Przy zbyt wysokiej cenie, trzeba racjonalnie przeliczyć „czy to się opłaca” i czy nie ma możliwości znalezienia równie dobrej, ale tańszej oferty.
Oczywiście, porównywanie kilku, czy nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu ofert, może przyprawić o ból głowy. Dlatego każdy, kto chce znaleźć dobrą szkołę językową, ale gubi się w gąszczu ofert, może skorzystać z portalu usługowego. Dzięki serwisom internetowym, wystarczy kilka kliknięć, aby dokładnie określić z jakiego regionu (a nawet miasta) ma być szkoła i z jakich języków szukamy zajęć.