Wiele procesów przemysłowych musi odbywać się w ściśle określonych warunkach. O zapewnienie odpowiedniej temperatury czy wilgotności dbają dziś różnego rodzaju urządzenia, które dopasowują te właściwości do odpowiedniego poziomu. W tym artykule opiszemy, krótko czujniki i przetworniki temperatury, które należą właśnie do tego typu urządzeń.

Data dodania: 2017-06-17

Wyświetleń: 792

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czujniki i przetworniki temperatury

Czujniki temperatury

Obecnie jednymi z najpopularniejszych czujników temperatury są czujniki termoelektryczne zwane też termoparami. Zbudowane są one z dwóch różnych stopów metali. Dzięki temu pod wpływem temperatury tworzy się siła elektromagnetyczna, która jest proporcjonalna do różnicy temperatur pomiędzy stopami metali. Na tej zasadzie możliwy jest odczyt temperatury, którego zakres wynosi zazwyczaj od -200 do 1800 stopni Celsjusza

Innym popularnym typem czujników temperatury są czujniki rezystancyjne. Zasada ich działania opiera się na zasadzie zmiany rezystancji, która następuje wraz ze zmianą temperatury. Stąd też wzięły one swoją nazwę. Wyróżnia się czujniki rezystancyjne Pt100, Pt1000, a także Cu100. Oznaczają one pierwiastek, z jakiego są wykonane. Są to więc odpowiednio platyna lub miedź.

Przetworniki temperatury
Przemysłowe przetworniki temperatury to urządzenia, które dopasowują sygnał odbierany z czujników np. termopary do takiego poziomu, który jest akceptowany przez wejście danego układu pomiarowego. Najczęściej jest to 0-10V, 4-20mA lub 0-20mA. Inna ważną funkcją, jaką pełnią przetworniki temperatury jest separacja galwaniczna pomiędzy czynnikiem a sterownikiem PLC lub komputerem.

Urządzenia te mogą być dowolnie konfigurowane przez użytkownika. Możemy ustawić odpowiedni typ czujnika, zakres mierzonej temperatury, czy standard mierzonego sygnału wyjściowego. Najczęściej spotykamy przetworniki, które są programowalne przy pomocy przełączników umieszczonych na ich przedniej ściance lub za pośrednictwem specjalnego oprogramowania na komputerach. Stosując drugi typ programowania, możemy również obserwować pomiary na monitorze i archiwizować je w formie plików.
To właśnie dzięki czujnikom praz przetwornikom temperatury, możliwe jest odpowiednie funkcjonowanie wielu innych maszyn oraz przeprowadzanie procesu produkcji wielu różnego rodzaju produktów. To właśnie dzięki tego typu urządzeniom, cały czas możliwy jest rozwój automatyki przemysłowej oraz zwiększanie dokładności maszyn. Temperatura jest bowiem jednym z czynników, który wpływa na produkcje wiele różnego rodzaju produktów, których używamy każdego dnia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena