W tym artykule omówimy pokrótce czy rodzaje czujników temperatury. Będą to czujniki temperatury rezystancyjne NTC i RTD oraz termoelektryczne tzw. termopary.

Data dodania: 2017-04-23

Wyświetleń: 1261

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czujniki temperatury NTC, RTD i termopary


Czujniki rezystancyjne
Ten rodzaj czujników to po prostu oporniki, których opór jest uzależniony od wysokości temperatury. Są dużo bardziej wrażliwe na zmiany od standardowych rezystorów. Zazwyczaj wykonane są z tlenków, które wpływają na właściwości termistora. Jest to spowodowane tym, że rezystancja materiałów, z których zbudowane są czujniki temperatury, ulega zmianie wraz z temperaturą.

  • Czujniki temperatury RTD
    Są to jedne z najczęściej wykorzystywanych czujników, których zakres temperatur wynosi od -50 do 350 stopni Celsjusza. Stosowane są w przemyśle i wszędzie tam, gdzie liczy się duża dokładność i stabilność. Są to też czujniki o bardzo szybkim czasie reakcji oraz z małą bezwładnością czujnika. Charakterystyczną cechą tych czujników jest zbliżona do liniowej zamiana oporu w zakresie pomiarowym od – 50 do 350 stopni Celsjusza. Jako ich wadę można uznać nieco wyższą cen w porównaniu do innych rodzajów czujników.
     
  • Czujniki temperatury NTC
    Są to termistory, w których zakres temperatur wynosi od -40 do 125 stopni Celsjusza. Ich zmiana temperatury jest ściśle powiązana ze zmianą oporu. Cechą charakterystyczną czujników NTC jest wysoka rezystancja w przypadku niskich temperatur. Gdy temperatura rośnie, następuje szybki spadek rezystancji. Są to również bardzo dokładne czujniki temperatury, które dzięki swoim dużym zmianom oporu na każdy stopień Celsjusza są w stanie wykryć nawet bardzo małe zmiany temperatury.


Czujniki termoelektryczne – termopary
Są to czujniki, które reagują na zmiany napięcia na ich końcach. Składają się z dwóch różnych metali, które połączone razem tworzą tzw. termoparę. Jej działanie opiera się na zjawisku Seebecka, czyli na powstaniu siły elektromagnetycznej w obwodzie, który składa się ze złącza dwóch metali umieszczonych różnych temperaturach. Pierwsze złącze jest końcówką czujnika temperatury, które umieszcza się w miejscu, w którym chcemy dokonać pomiaru. Drugie złącze natomiast jest połączone z szafą sterowniczą. Czujniki termoelektryczne nie dokonują pomiaru liniowo, konieczne jest więc konwertowanie i kompensowanie wyników przez regulator temperatury. Są to czujniki, które mają nieco niższą dokładność niż czujniki RTD, oferują za to dużo większy zakres temperatur, który wynosi od – 200 do 1200 stopni Celsjusza.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena