Włosy jako wytwór skóry
Włosy wyrastają ze skóry. Stanowią one zrogowaciałe białko o nazwie keratyna, a odpowiadają za termoregulację. Niektóre włosy, jak te na głowie, rosną od urodzenia i odznaczają się cieńszą oraz bardziej prostą teksturą. Inne włosy, jak te na twarzy, nazywane owłosieniem androgenowym, rosną od okresu dojrzewania i odznaczają się grubszą oraz bardziej kręconą teksturą. Włosy rosną średnio 0,3-0,4 milimetra na dobę. Daje to efekt 3-4 milimetrów tygodniowo, 1-2 centymetrów miesięcznie i 12-15 centymetrów rocznie. Dbając o włosy należy dbać jednocześnie o skórę, bo włosy i skóra pozostają nierozerwalnie ze sobą związane.
Pielęgnacja włosów
Do pielęgnacji włosów służą specjalne linie kosmetyków pielęgnacyjnych. Przede wszystkim szampony i stworzone dla włosów mydła, które je myją. Zawierają one przeważnie węgiel działający na brud tak jak magnes. Liczą się też odżywki, które dostarczają substancji odżywczych. Zawierają one proteiny, witaminy i keratynę. W przypadku brodaczy, trzeba dbać nie tylko o włosy na twarzy, ale też o włosy na brodzie. Najlepszym kosmetykiem pielęgnującym okazują dla nich olejki do brody. Po pierwsze zawierają multum nawilżających olejów pochodzenia roślinnego, jak na przykład olej arganowy, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów i olej z pestek moreli. Po drugie zawierają olejki eteryczne sprawiające, że włosie nabiera obłędnego zapachu, a do wyboru istnieją olejki kwiatowe, owocowe, cytrusowe i drzewne. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się też krem do twarzy lub balsam do brody, bowiem kosmetyki te odznaczają się silnymi właściwościami nawilżającymi.
Stylizacja włosów
Do stylizacji włosów służą specjalne linie kosmetyków stylizacyjnych. U panów w ruch idą żele, pasty, woski, lakiery, ale przede wszystkim pomady. Dla włosów gęstych i długich poleca się pomady ciężkie, dla włosów średniej długości poleca się pomady średnie, a dla włosów rzadkich i krótkich poleca się pomady lekkie. Pomady zyskały popularność poprzez swoją silną moc poskramiania włosów, ale warto pamiętać, że nadają się bardziej do układania na zasadzie stawiania i przypłaszczania oraz nabłyszczania włosów, niż do ich rozburzania oraz matowania.