Łysienie jest jedną z tych chorób, z którą styczność mamy na co dzień, jednak wiele osób nie chce o tym rozmawiać. Problem zaczyna się wtedy, kiedy łysienie nas dotyka. 

Data dodania: 2013-06-24

Wyświetleń: 3354

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poprzez łysienie rozumiemy chorobę, która polega na zanikaniu pojawiania się włosa w mieszku włosowym. Dotyczy ono przede wszystkim włosów na głowie. Lekarze dowiedli, i samemu zauważyć też to można z własnych obserwacji, iż nie wszystkie obszary głowy poddają się w ten sam sposób procesowi łysienia. W tym miejscu należy wspomnieć, iż jest to jeden z czynników determinujących wyszczególnienie różnych odmian łysienia.

Łysienie może być objawem różnorodnych dolegliwości, odzwierciedla to, co dzieje się w organizmie człowieka. Nierzadko na wypadanie włosów wpływ mają indywidualne cechy genetyczne danej osoby. Oznacza to, że łysienie może być dziedziczone z pokolenia na pokolenie.

Wielu mężczyzn zauważając u siebie pierwsze efekty łysienia stara się zbadać ich przyczynę. Najlepiej jest wtedy udać się do lekarza w celu zdiagnozowana, czy jest to dolegliwość o podłożu genetycznym, czy może objaw choroby, złego trybu życia. Łysienie może również powstawać na skutek zażywania pewnych leków. Mowa tutaj o środkach antymetabolicznych, czy alkilowych. Ponadto wypadanie włosów zapoczątkować może promieniowanie jonizujące. Lekarze w wielu przypadkach, podają jako przyczynę powstawania łysienia, zatrucie metalami ciężkimi, choroby układu dokrewnego, czynniki stresogenne, czy zmiany hormonalne. Jak z powyższego wynika, łysienie może dotknąć każdego w zależności od uwarunkować genetycznych, aktualnego stanu zdrowia, czy prowadzonego trybu życia.

Łysienie jest dolegliwością, którą poddaje się leczeniu. Terapia uzależniona jest od konkretnego rodzaju choroby. Panowie, którzy zauważyli u siebie pierwsze oznaki łysienia, według specjalistów, winni w pierwszej kolejności dokładnie zastanowić się, co mogło to spowodować. W tym celu koniecznym jest prześledzenie ostatnich kilku miesięcy pod kątem przyjmowanych lekarstw, przebytych chorób, sytuacji stresogennych, jadłospisu. Zagłębić należy się także nieco dalej po to, by sprawdzić czynnik genetyczny.

Współcześnie mężczyźni poddają się różnym zabiegom, które mają przeciwdziałać łysieniu. Stosowane są zarówno te z użyciem skalpela, jak i leczenie farmakologiczne. Jeżeli łysienie posiada charakter przejściowy, najlepszym rozwiązaniem jest zmiana diety lub wykorzystanie naturalnych środków leczniczych, szamponów, odżywek.

W związku z ciągłym postępem naukowym w dziedzinie medycyny, farmakologii, warto śledzić na bieżąco aktualne doniesienia dotyczące leczenia łysienia. Być może dzięki temu w przyszłości chorzy znajdą idealne dla siebie rozwiązanie swojego problemu i nie będzie on już tak dokuczliwy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena