Czym jest łysienie?
Łysienie plackowate, z łaciny alopecia areata, jak sama nazwa wskazuje, dotyka jedynie pewnych partii ludzkiego ciała. Miejsca dotknięte zmianami chorobowymi mogą zostać pozbawione włosów przejściowo lub też trwale.
Jakie są objawy i przyczyny łysienia?
Łysienie plackowate w najbardziej skrajnych przypadkach doprowadza do wyłysienia brwi, rzęs, owłosienia łonowego, owłosienia na skórze głowy i we wszystkich innych miejscach, w których pojawiają się normalnie włosy.
Łysienie plackowate często występuje w połączeniu z innymi chorobami takimi jak chociażby bielactwo, cukrzyca typu pierwszego, a także zapalenia tarczycy typu Hashimoto. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, iż dowiedziono, że łysienie plackowate jest chorobą o podłożu genetycznym.
Kto jest narażony na wypadanie włosów?
Istotnym problemem łysienia plackowatego jest fakt, że dotknąć ono może osoby w różnym wieku. Jest to choroba, która dotyka nie tylko mężczyzn „po czterdziestce”, jak się powszechnie utarło. Najczęściej łysienie plackowate występuje u osób młodych, a także i dzieci. Podobnie wiele kobiet uważa, że łysienie jest domeną mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Łysienie plackowate u kobiet przebiega w ten sam sposób, co u mężczyzn i dotyka ich w podobnym stopniu.
Aspekt psychologiczny
Lekarze dowodzą, iż występowanie rozległego i przede wszystkim długotrwałego łysienia prowadzi do zaburzeń natury psychologicznej. Osoby dotknięte łysieniem plackowatym nie akceptują swojego wyglądu, maskują go dzięki perukom. Boją się, iż będą wytykani palcami przez innych, gdy ci dostrzegą ich na ulicy, w miejscach publicznych. Największą ich fobią jest zatem strach przed brakiem akceptacji społecznej.
Leczenie
Łysienie plackowate może być oczywiście leczone. Najczęściej wykorzystuje się do tego Minoksydil oraz miejscowo Cygnolinę. Lekarze także polecają terapię kortykosterydami. Najlepsze efekty jednak przynosi leczenie przy pomocy DCP lub alergenów kontaktowych.
W obecnych czasach wiele dolegliwości próbuje się leczyć zmianą diety. Dowiedziono, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na stan organizmu. Również łysienie można w ten sposób leczyć, a przynajmniej ograniczać. W tym celu należy jednak skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, który dobierze odpowiedni harmonogram żywieniowy do stanu zdrowia, możliwości organizmu w oparciu o wyniki badań kierunkowych, styl życia, itp.