Samochody to pojazdy, które zrewolucjonizowały życie ludzi na całym świecie. Nie są jednak idealne. Mogą się psuć lub uczestniczyć w wypadkach. Czasami nawet zwykłe przebicie opony, może pokrzyżować plany pechowego kierowcy. Właśnie dlatego każdy powinien mieć ze sobą koło zapasowe i podnośnik.

Data dodania: 2017-05-19

Wyświetleń: 668

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Podnośnik samochodowy, czyli jak unieść nasze auto

Nie zawsze jednak udaje się wszystko naprawić, używając prostego lewarka. Czasami potrzebny jest podnośnik samochodowy z wyższej półki. Takie znajdziemy w dobrze wyposażonych warsztatach samochodowych lub garażach. Podnośnik to stosunkowo proste urządzenie, które pozwala unieść samochód do góry, tak by możliwa była wymiana koła lub zajrzenie pod spód samochodu. W tym artykule przyjrzymy się kilku najpopularniejszym rodzajom podnośników samochodowych.

Podnośnik samochodowy trapezowy
To jeden z najprostszych typów podnośnika, potocznie zwany lewarkiem. Powinien znajdować się w wyposażeniu każdego samochodu. Są niedużych rozmiarów, przez co mieszczą się nawet do najmniejszych bagażników. Mają bardzo prostą budowę i są łatwe w użyciu. Ich wadą jest jednak to, że nadają się w jedynie do wymiany koła lub innych drobnych napraw. Używając go, można się też trochę napocić.

Podnośnik samochodowy hydrauliczny
Jest bardziej zaawansowanym przyrządem, który pozwala podnieść samochód z jednej strony. Jego zasadniczą zaletą jest to, że wystarczy minimalna ilość siły, by podnieść samochód. Są przez to bardzo proste w obsłudze. Często spotyka się je m.in. w zakładach wulkanizacyjnych. Nie zajmują dużo miejsca, są jednak trochę większe od opisywanych wcześniej lewarków trapezowych.

Podnośniki samochodowe warsztatowe (zaawansowane)
Bardziej zaawansowane podnośniki można spotkać w warsztatach i serwisach samochodowych. Zazwyczaj są one w stanie podnieść całe auto i to na wysokość pozwalającą na wygodną pracę mechanika. W nowoczesnych warsztatach podnośniki zastępują kanały. Istnieje kilka rodzajów tego typu podnośników. Na niektóre z nich trzeba najechać autem, inne posiadają specjalne wysięgniki, które należy ustawić w odpowiednich miejscach pod autem, by je podnieść.

Nie ważne jednak, z którego podnośnika korzystamy. Zawsze dokonując jakiejś naprawy, trzeba zachować szczególną ostrożność. Samochody to pojazdy bardzo ciężkie, jeżeli np. źle ustawimy lewarek i ulenie on awarii podczas naprawy, możemy zrobić sobie krzywdę. Czasami więc przy poważniejszych usterkach, lepiej oddać samochód do warsztatu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena