To ile waży dany przedmiot to bardzo ważny parametr, z którego na co dzień korzystamy w wielu sytuacjach. Za pomocą jakich urządzeń możemy dziś odmierzać wagę? Dowiecie się w dalszej części artykułu.

Data dodania: 2017-05-16

Wyświetleń: 664

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Urządzenia służące do odmierzania wagi

Od niepamiętnych czasów ludzie robili wszystko by w jakiś sposób opisywać rzeczywistość. Bardzo ważną częścią tego opisu były różnego rodzaju pomiary. Ludzie musieli nauczyć się odmierzać czas, odległość oraz wagę. Ten ostatni pomiar był szczególnie ważny podczas wymiany towarów czy choćby stawianiu budowli. Nic więc dziwnego, że już od starożytności ludzie konstruowali urządzenia, pozwalające mierzyć właśnie tę właściwość.

Obecnie pomiar wagi jest równie istotny, jak setki lat temu. Mimo że nowoczesne wagi wyglądają trochę inaczej i są dokładniejsze, w gruncie rzeczy pozwalają na pomiar tego samego, czyli wagi danego przedmiotu czy towaru. W tym artykule opiszemy trzy najpopularniejsze urządzenia, które wykorzystuje się obecnie do pomiaru wagi. Należą do nich wagi tradycyjne, dynamometry oraz wagi hakowe.

Wagi tradycyjne
Tradycyjne wagi są nam bardzo dobrze znane. Używamy ich w domu, sklepach oraz wielu innych miejscach. Możemy odmierzyć dzięki nim składniki na ciasto, odpowiednią ilość warzyw lub sprawdzić wagę swojego ciała. Ich zasada działania jest prosta. Na specjalnie wyznaczone do tego miejsce wystarczy położyć ważony przedmiot, a waga poda jego wagę. Obecnie większość wag wyposażona jest w elektroniczny wyświetlacz.

Dynamometry
Dynamometry są to urządzenia, dzięki, którym możliwe jest ważenie różnych towarów. Będąc dokładniejszym, dynamometry mierzą siłę naciągu np. liny lub łańcucha. Obecnie większość dynamometrów wyposażona jest w elektroniczne wyświetlacze oraz moduły zdalnego sterowania, dzięki czemu praca z ich użyciem jest bardzo prosta i komfortowa.

Wagi hakowe
Jak sama nazwa wskazuje, jednym z ich elementów jest hak. Pomiar na tradycyjnych wagach odbywa się poprzez położenie na nich towaru. W przypadku wag hakowych jest zupełnie inaczej. Na wagę hakową wieszamy towar, który chcemy zważyć. Pozwalają one ważyć przedmioty o dużych gabarytach oraz takie, których właściwości nie pozwalają zważyć ich na wagach tradycyjnych. Często wykorzystuje się je w budownictwie i przemyśle.

Oczywiście to nie wszystkie urządzenia, którymi można dziś dokonywać pomiaru wagi. Są one jednak najczęściej używane i możemy spotkać je na co dzień w wielu miejscach, które mijamy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona