Social lending, czyli tzw. pożyczka społecznościowa, to stosunkowo nowy i niszowy sektor finansowania, który jest jednocześnie sposobem na pożyczanie jak i inwestowanie nadwyżek finansowych. Czym się charakteryzuje i czy jest się czego obawiać? Zapraszamy do lektury!

Data dodania: 2017-05-04

Wyświetleń: 1187

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Social lending - wady i zalety takiego rozwiązania

Minusy

Na chwilę obecną w Polsce wciąż nie ma jasnych przepisów dedykowanych tylko i wyłącznie social lendingowi. To z kolei skutkuje ograniczonym zaufaniem do tego typu usług. Jeśli dysponujemy nadwyżką pieniędzy możemy zdecydować się pożyczyć ją komuś, kto w danej chwili potrzebuje wsparcia finansowego. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo bardziej narażeni są inwestorzy (pożyczkodawcy), ponieważ nie mają gwarancji na jakiego typu pożyczkobiorcę trafią. Niemniej wszystkie platformy internetowe proponują szereg zabezpieczeń, które zapewniają zwiększenie spłacalności długu wraz z odsetkami. 

Plusy

Social lending polega na tym, że osoby fizyczne zawierają bezpośrednie transakcje pożyczkowe przy pomocy specjalnych serwisów internetowych, bez konieczności wychodzenia z domu. Serwisy pełnią podwójną rolę: pośredniczą pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą, a także sprawdzają wiarygodność  osób decydujących się na takie rozwiązanie. Platforma lendingowa pilnuje zawarcia umowy, kontroluje spłaty, weryfikuje klientów w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), KRD (Krajowy Rejestr Długów) oraz BIG (Biuro Informacji Gospodarczej), oferuje także usługi dodatkowe, takie jak np. ubezpieczenie spłaty pożyczek i gwarancję zwrotu zainwestowanego kapitału. Co więcej serwisy tworzą modele oceny ryzyka inwestycyjnego i posiadają własne systemy dodatkowych gwarancji np.  współpracując z przedsiębiorstwami windykacyjnymi.

Zasady i procedury

Zarówno pożyczkobiorca jak i inwestor muszą się zarejestrować w danym serwisie oraz pozytywnie przejść proces weryfikacji. Procedura jest bardzo podobna do tej, którą trzeba przejść przy braniu tradycyjnej pożyczki chwilówki przez internet. Należy posiadać osobiste konto bankowe, z którego należy wykonać przelew na symboliczną kwotę 1 zł. Sprawdzeniu podlegają także podane dane osobowe, adres, wysokość dochodów, a także miejsce i forma zatrudnienia.

Osoby chcące zaciągnąć pożyczkę wystawiają tzw. aukcję określając potrzebną im kwotę, wysokość oraz ilość rat,  a także kwotę oprocentowania. Na stronach serwisów oferujących tę formę finansowania dostępne są kalkulatory, które pomagają przeliczyć miesięczną ratę pożyczki jak i wyliczają całkowity koszt zaciągniętego zobowiązania. Aukcje te są dostępne dla inwestorów, którzy sami wybierają swojego pożyczkobiorcę.

Social lending narodziło się w Wielkiej Brytanii, gdzie pierwszym serwisem tego typu był „Zopa”, czyli Zone of Possible Agreement. Niekłopotliwa, minimalna, ilość formalności oraz swoboda wyboru z kim chcemy wejść w finansową relację zachęca coraz większą ilość osób do skorzystania z tej formy udzielenia i uzyskania pożyczki. Obecnie w Polsce jest to spory segment pozabankowego rynku pożyczkowego, który powoli, ale konsekwentnie rośnie w siłę otwierając przed nami nowe, warte rozważenia, możliwości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena