Kotły możemy podzielić nie tylko ze względu na paliwo, jakim są zasilane, ale także na ich moc. Standardowe kotły małej mocy wykorzystywane są zazwyczaj do ogrzewania domów i małych obiektów. Jeżeli natomiast chcemy ogrzać coś większego, musimy zainwestować w kotły wysokiej mocy.

Data dodania: 2017-04-19

Wyświetleń: 811

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kotły wysokiej mocy, czym różnią się od tych znanych z naszych domów?

Jeżeli posiadasz dom, który jest ogrzewany za pomocą kotłów centralnego ogrzewania, wiesz zapewne, że dzielą się one głównie na kotły na paliwa stałe i kotły gazowe. Te pierwsze spalają takie paliwa jak węgiel, ekogroszek, drewno czy pellet. Drugie natomiast jak sama nazwa wskazuje, do spalania wykorzystują gaz. Często są to też kotły kondensacyjne, które dodatkowo wykorzystują zjawisko kondensacji, by zwiększyć swoją sprawność. W większości przypadków do ogrzania domu wystarczy kocioł niskiej mocy.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy musimy dużo większe od domu obiekty budowlane. Teoretycznie moglibyśmy do tego użyć kilku kotłów mniejszej mocy, lepiej jednak zastosować kotły wysokiej mocy. Urządzenia, jakimi są kotły wysokiej mocy, zostały stworzone właśnie po to, by dawać ciepło wszędzie tam, gdzie mniejsze kotły nie byłyby wystarczające.

Jak rozpoznać kotły wysokiej mocy?
Zazwyczaj do tego rodzaju kotłów zaliczane są te, których moc przekracza 2 MW. Kotły w zależności od swojej mocy mają też zazwyczaj inny rodzaj jej regulacji. Chodzi tu o rodzaj palnika, jaki zastosowany jest w kotle. Kotły o małej mocy często posiadają palniki jednostopniowe lub takie, w których możliwa jest płynna regulacja mocy. W przypadku kotłów kondensacyjnych stosuje się również palniki modułowe. Pozwalają one na zapewnienie niskich długotrwałych obciążeń cieplnych, dzięki temu możliwa jest bardzo wysoka kondensacja pary wodnej ze spalin. Kotły wysokiej mocy wykorzystują natomiast palniki o stopniowej lub płynnej regulacji mocy. Zazwyczaj są to palniki przynajmniej dwustopniowe. W takim przypadku pierwszy próg to najczęściej 60% maksymalnej mocy, jaką można wydobyć z kotła.

Należy pamiętać również o tym, że kotły wysokiej mocy ze względu na swoją odmienną konstrukcję posiadają wyższe dolne progi minimalnych temperatur. Mogą także współpracować z większą ilością wody, przez to należy zadbać także o ochronę minimalnej temperatury wody grzewczej, która powraca do kotła. Temperatura ta uzależniona jest od typu kotła, rodzaju paliwa, jakie wykorzystywane jest do spalania oraz sposobu regulacji mocy przez palnik.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena