Kotły gazowe są jednymi z najczęściej używanych rodzajów ogrzewania w domu. Jakie rodzaje kotłów gazowych są najczęściej wybierane? Co to są kotły niskotemperaturowe? O tym w dalszej części artykułu.

Data dodania: 2017-08-27

Wyświetleń: 706

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kotły gazowe i ich rodzaje

Kotły gazowe są cenione przez użytkowników ze względu na swoją wygodę. W przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe nie wymagają tyle uwagi i nie trzeba do nich co jakiś czas dokładać paliwa. Energię czerpią z instalacji gazowej, która znajduje się w naszym, domu. Wystarczy je tylko odpowiednio nastawić, a będą działać automatycznie i zapewnią ciepło naszej rodzinie.

Kotły kondensacyjne
Swoją nazwę biorą od tego, że wykorzystywane jest w nich zjawisko kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej. Dzięki temu kocioł może odzyskać część energii i ponownie ją wykorzystać. Dzięki temu tego rodzaju kotły osiągają sprawność cieplną na poziomie przekraczającym 100%. Jest to więc jedno z najwydajniejszych źródeł ogrzewania, jakie obecnie dostępne jest na rynku. Jeżeli zależy nam na niezawodnym rozwiązaniu grzewczym do domu, kocioł kondensacyjny jest z pewnością jedną z opcji warta rozważenia.

Kotły niskotemperaturowe
Tego rodzaju kotły stosuje się w domach, w których chcemy zastosować niskotemperaturowy system grzewczy. Tego rodzaju kotły są z reguły dość ekonomiczne i pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania w porównaniu ze zwykłymi kotłami gazowymi nawet do 10%. Temperatura wody grzewczej w kotłach niskotemperaturowych nie przekracza 75 stopni Celsjusza, przeważnie utrzymuje się na poziomie ok. 40 stopni Celsjusza. Jest to bardzo korzystne szczególnie wtedy, kiedy kocioł wykorzystujemy nie tylko do ogrzewania domu zimą, ale także do ogrzewania wody przez cały rok.

Kotły z zamknięta komora spalania
Ten typ kotłów bywa niekiedy nazywany kotłami „turbo”. Często są one jednym z elementów nowoczesnych domów energooszczędnych. Kotły z zamkniętą komorą spalania pobierają powietrze z zewnątrz budynku dzięki specjalnemu przewodowi. Natomiast inny przewód odpowiada za wydalanie niebezpiecznych spalin. Wszystko to odbywa się dzięki zastosowaniu w kotle wentylatora, który umożliwia cały proces. Dzięki temu tego rodzaju kotły mogą być umieszczone w dowolnym pomieszczeniu. Najczęściej jest to jednak kuchnia lub łazienka. W przypadku mniejszych domów, dzięki zastosowaniu tego typu kotła nie musimy nawet budować komina, gdyż wystarczy wyprowadzać spaliny przez jeden z przewodów. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena