Osoby budujące dom zazwyczaj bardzo dużo uwagi poświęcają następującym elementom: izolacji ścian i dachu, pokryciu dachowemu oraz sposobowi ogrzewania. Wszystkie wymienione czynniki mają niezwykle istotny wpływ na koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem, jak również komfort termiczny domowników.

Data dodania: 2017-05-19

Wyświetleń: 972

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaki piec wybrać do małego domu?
W niniejszym artykule zastanowimy się nad wyborem pieca centralnego ogrzewania na gaz, gdyż wciąż jest to jeden z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejszy rodzaj ogrzewania stosowany w polskich domach.
 
Na początek trzeba przypomnieć, że domowa instalacja grzewcza ma dwa zadania: nie tylko musi ogrzać dom, ale także dostarczyć ciepłej wody użytkowej. Najwygodniejsze rozwiązanie to wybór takiego urządzenia grzewczego, który będzie mógł wywiązać się z obu tych obowiązków. Piece CO zdolne ogrzać dom i dostarczyć cwu dzielą się na dwufunkcyjne i jednofunkcyjne.
 
To, jaki kocioł gazowy wybrać, uzależnione jest przede wszystkim od metrażu domu, ale nie jest to jedyny czynnik. Rozważamy tutaj dom mały, czyli o metrażu do około 120 metrów kwadratowych. Zazwyczaj polecanym w takiej sytuacji rozwiązaniem jest piec gazowy dwufunkcyjny, ale jednofunkcyjny w niektórych wypadkach może okazać się lepszym wyborem. Dlaczego?
 
Piec dwufunkcyjny sprawdzi się przede wszystkim w domku parterowym, gdzie kuchnia i łazienka znajdują się bardzo blisko siebie, a kocioł znajduje się w jednym z tych pomieszczeń. Tego rodzaje kotły produkują ciepłą wodę na bieżąco i można z niej korzystać tylko w jednym miejscu (z jednego punktu poboru). Im te punkty znajdują się dalej od siebie, tym dłużej po odkręceniu kranu trzeba czekać na to, aż popłynie ciepła woda. Jest to niekomfortowe i nieekonomiczne.
 
Cena pieca jednofunkcyjnego jest wyższa, bo posiada on zasobnik na ciepłą wodę. Krąży ona w całej instalacji i ma zawsze tę samą temperaturę, przez co nie trzeba odczekiwać, aż zimna woda spłynie z rury – od razu płynie ciepła. Można z niej korzystać w kilku miejscach jednocześnie, ograniczeniem jest tylko pojemność zasobnika. Po wyczerpaniu zapasu trzeba odczekać kilkadziesiąt minut, aż zasobnik znów będzie pełen ciepłej wody.
 
Jeżeli zatem dom jest niewielki, ale piętrowy, ma kuchnię oraz dwie łazienki położone daleko od siebie, lepiej sprawdzi się piec jednofunkcyjny ze zbiornikiem dopasowanym do liczby domowników, ale też trybu ich życia (poranny i wieczorny prysznic, zmywanie ręczne lub zmywarka itp.) 
Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena