Ogrzewanie ekologiczne stało się obecnie bardzo modne. Z wielu powodów można zdecydować się na model ogrzewania z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej. Przede wszystkim jest to sposób na otrzymanie ciepła w domu, bez negatywnej ingerencji w środowisko naturalne. Z drugiej strony jest to też sposób na tanie ogrzewanie nawet dużej powierzchni. Warto jednak wiedzieć, jaki kocioł na pellet warto wybrać, zanim zamontujemy nowy system grzewczy w domu.

Data dodania: 2022-08-16

Wyświetleń: 297

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaki kocioł na pellet wybrać?

Kocioł na pellet - ekologiczne ogrzewanie dla każdego domu

Kotły na pellet są bardzo powszechnie wybierane, jako główne źródło ogrzewania w domu jednorodzinnym. Za ich największą zaletę uważa się ekologiczność. Jednak mogą się okazać bardzo dobrą inwestycją w zieloną energię, która również obniży domowe rachunki. Ponadto sam pellet, czyli paliwo opałowe jest łatwo dostępny, a jego cena nie jest wygórowana.

Dlaczego mówi się, że jest to ogrzewanie ekologiczne? Aby ogrzać dom, w kotle spalany jest pellet, czyli granulat z odpadów drzewnych. Podczas spalania tego materiału do atmosfery nie przenikają zanieczyszczenia. W porównaniu do tradycyjnego opału, po spalonym pellecie pozostaje niewielka ilość popiołu. A samo składowaniu opału jest bardzo czyste, ponieważ najczęściej pellet kupujemy zapakowany w worki.

Jaka powinna być moc kotła na pellet?

Wybierając bio kotły przede wszystkim trzeba dopasować urządzenie do powierzchni grzewczej. Nowe budynki posiadają świadectwo charakterystyki energetycznej, w którym znajduje się informacja o zużywanej energii przez budynek. Dla starszych domów można wyliczyć wskaźnik EP. Na podstawie zużycia energii wybiera się kocioł o odpowiedniej mocy. Nie może być ona zbyt mała, ale też nie trzeba inwestować w kocioł o większej mocy, niż jest potrzebna do ogrzania budynku.

To trzeba wziąć pod uwagę wybierając kocioł!

Oprócz mocy grzewczej jest wiele innych elementów, które należy wziąć pod uwagę. Choćby wielkość kotła i jego zapotrzebowanie na opał. Pomieszczenie przeznaczone na kotłownię musi zmieścić zarówno sam kocioł, jak i zapas pelletu. Dlatego dobrze jest zapoznać się z wymiarami urządzenia, aby mieć pewność, że zmieści się w kotłowni. Należy również sprawdzić sam komin i upewnić się, że dany kocioł można podłączyć.

Kolejna kwestia, o której sporo osób zapomina to funkcjonalność. Nowoczesne kotły na pellet zwykle mają tylko ogrzewać dom. Można jednak połączyć je z systemem ogrzewania wody. Jeżeli mamy to na uwadze, dobrze jest się upewnić czy dany model może również ogrzewać wodę lub sprawdzić, czy można go połączyć z instalacją do podgrzewania wody.

Obsługa kotła na pellet musi być łatwa

Obsługa kotła na pellet jest łatwiejsza niż użytkowanie standardowego pieca C.O. na węgiel. Nowoczesne kotły wyposażone są w panel sterowania ułatwiający kontrolę spalania. Dzięki panelowi sterowania można ustawić temperaturę, jaka ma panować w mieszkaniu. Korzystając z możliwości ustawienia kiedy kocioł ma działać i do jakiej temperatury chcemy ogrzać dom, zapewniamy sobie nie tylko komfort, ale i oszczędność opału. Najlepsze kotły będą proste i intuicyjne w obsłudze.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena