Ogrzewanie domu to jedna z ważniejszych kwestii we współczesnym budownictwie. Zarówno budowa nowego domu, jak i modernizacja starego powinna uwzględniać ten problem. Wobec drożejących surowców - gazu czy węgla, inwestorzy stają przed pytaniem: jaki jest najlepszy sposób ogrzewania domu. Coraz większą popularność zyskują pompy ciepła, urządzenia które łączą sobie wygodę obsługi oraz tani koszt użytkowania.

Data dodania: 2021-12-15

Wyświetleń: 376

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Pompa ciepła Nowy Sącz gdzie jest najtaniej?

Pompa ciepła - zasady działania

Pomimo rosnącej popularności pomp ciepła, wiele osób nadal nie do końca zdaje sobie sprawę z zasady działania tego urządzenia. Czym jest pompa ciepła? W dużym uproszczeniu jej praca to tzw. zasada odwróconej lodówki. Pompa wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pomp - gruntowe i powietrzne. W zależności od typu urządzenia pompa pobiera  ciepło z otoczenia z niską temperaturą (czyli z powietrza na zewnątrz budynku lub gruntu), a następnie podnosi ją, oddając ciepło do ogrzewanego pomieszczenia. W celu doboru odpowiedniego urządzenia do naszego domu warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem AKWIN, który dobierze prawidłową moc pompy. Wpływ na to ma zarówno metraż naszego domu, jak i lokalizacja geograficzna budynku. Co do zasady pompy gruntowe charakteryzują się wyższą sprawnością (co za tym idzie, zużyją do ogrzania mniej prądu), jednak ich instalacja pochłonie wyższe koszty, w związku z koniecznością wykonania odwiertów w gruncie.

Koszty związane z pompą ciepła

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że pompy ciepła to urządzenia drogie i niedostępne dla przeciętnego inwestora. Rzeczywiście, zakup samej jednostki to koszt od kilkunastu tysięcy złotych. Warto przejrzeć lokalne oferty ogłoszeń w celu otrzymania najlepszej oferty cenowej. Pozornie wydaje się, że pompa może być urządzeniem droższym niż piec gazowy czy piec na paliwo stałe. Okazuje się jednak, że przy wyposażeniu tradycyjnej kotłowni na paliwo stałe lub gazowe, koszta inwestycji są takie same lub nawet wyższe. W przypadku paliw stałych oprócz samego urządzenia należy bowiem doliczyć budowę kotłowni. Musimy mieć bowiem wystarczającą ilość miejsca do składowania opału. Tymczasem sama pompa ciepła może zostać zainstalowana nawet w korytarzu lub składziku. Kołtownia gazowa oprócz pieca wymaga poniesiona kosztów związanych z przyłączem gazowym, a te wahają się już od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Tymczasem pod względem samej ekspolatacji w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem, pompa ciepła generuje niższe wydatki. Dobrym rozwiązaniem, mającym na celu zminimalizowanie kosztów jest dodatkowo instalacja fotowoltaiczna - wówczas otrzymujemy tak zwany dom zerokosztowany, co oznacza, że jego ogrzewanie nic nas nie kosztuje.

Przyszłość ogrzewania - ekologia i wygoda

Pompy ciepła to urządzenia, które będą przyszłością w naszych domach. Nowoczesne budownictwo zdecydowanie odchodzi od paliw stałych, na rzecz kotłowni bezobsługowych. Na inwestorach wymusza to również prawo. Zmiany klimatyczne powodują konieczność rezygnacji z paliw stałych. Inwestycja w pompę ciepła to zarówno zysk dla naszego zdrowia, portfela, jak również klimatu i środowiska.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena