Zarówno zakup jak i sprzedaż ekogroszku się opłaca. Ten rodzaj paliwa cieszy się coraz większą popularnością i obecnie jest wiele miejsc, gdzie można kupić ekogroszek w workach. Kupimy go nie tylko w sklepach stacjonarnych z zaopatrzeniem budowlanym, ale także przez Internet, gdzie można liczyć na jeszcze bardziej atrakcyjne ceny. 

Data dodania: 2019-01-16

Wyświetleń: 347

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest ekogroszek i dlaczego warto ogrzewać nim dom?

Nie każdy posiada ogrzewanie gazowe, a ceny węgla kamiennego każdego roku są coraz wyższe. Wygodną i opłacalną alternatywą jest ogrzewanie domu ekogroszkiem. Dlaczego warto?

Czym jest ekogroszek i dlaczego warto ogrzewać nim dom?

Ekogroszek powstaje z węgla brunatnego lub kamiennego w procesie odsiewania lub kruszenia. Bardzo ważną kwestią jest to, że wykorzystuje się do tego wyłącznie wyselekcjonowane partie węgla o konkretnej kaloryczności. Jako, że ten rodzaj opału spełnia wszystkie wymogi narzucone przez UE, zyskał przydomek eko. Charakterystyczne dla ekogroszku są niska zawartość siarki i popiołu. Palenie ekogroszkiem nie wiąże się z tak dużą emisją zanieczyszczeń do środowiska, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania domu tradycyjnym węglem. Pozwala to zatem na redukcję smogu, który zagraża nie tylko atmosferze i środowisku naturalnemu, ale również naszemu zdrowiu.

W przypadku pieców na ekogroszek możliwe jest regulowanie procesu grzewczego – po ustawieniu preferowanej temperatury możliwe jest cieszenie się stałym poziomem ogrzewania. Nawet jeśli zakup nowego pieca wiąże się z niemałą inwestycją, to jednak szybko się ona zwraca, gdyż ogrzewanie ekogroszkiem jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Ten rodzaj opału wykorzystuje pełną nominalną moc kotła i pozostawia niewielkie ilości popiołu. Jest to jeden z najbardziej wydajnych sposobów na ogrzewanie pomieszczeń. Można w ten sposób zaoszczędzić na kosztach związanych z wytwarzaniem energii cieplnej. 


Niezaprzeczalną zaletą pieców na ekogroszek jest to, że ich obsługa jest niemalże bezobsługowa. Jego działanie jest zautomatyzowane, co jest ogromnym ułatwieniem i oszczędnością czasu. Obsługiwanie pieca na ekogroszek nie jest trudnym zadaniem i każdy sobie z tym bezproblemowo poradzi. Jako, że proces podawania paliwa jest zautomatyzowany, jest on równomierny i ciągły. Wystarczy tak naprawdę zasypać podajnik konkretną ilością ekogroszku i to nie raz dziennie, ale mniej więcej raz na tydzień. Nawet jeśli kogoś nie ma w domu, nie musi martwić się tym, że wróci z pracy czy też następnego dnia do wychłodzonego domu. Spiekami także nie trzeba się przejmować, gdyż obrotowy palnik zapobiega ich powstawaniu. Oprócz uzupełniania załadunku paliwa trzeba pamiętać tylko o regularnym czyszczeniu kotła. Stosowanie pieców z podajnikiem pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 40%, co w skali roku wiąże się z niemałymi kwotami. Bardzo ważne jest to, aby ekogroszek pochodził ze sprawdzonego źródła, najlepiej z Polski. Opał ten będzie wydajny, jeśli będzie kaloryczny i dokładnie oczyszczony. Z całą pewnością nie warto łaszczyć się na tańszy opał z importu, gdyż jest to tylko pozorna oszczędność.

Licencja: Creative Commons