Wymarzony stan to taki, w którym nie musimy się martwić o pieniądze, zarabiają się same lub przy naszym minimalnym wysiłku, prowadzimy wymarzony styl życia i nie musimy się ciągle zastanawiać: Czy mnie na to stać? Czy mam na to pieniądze?

Data dodania: 2017-04-10

Wyświetleń: 997

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wolność finansowa - co to jest i jak ją zapewnić

 Czym jest wolność finansowa i jak do niej dojść? Zapraszamy do lektury!

Plan i edukacja finansowa

Na początku trzeba określić co dokładnie chcemy osiągnąć, np. jaką kwotę lub jaki styl życia. Aby obliczyć kwotę, która będzie rocznym kosztem prowadzenia wymarzonego stylu życia trzeba wypisać na kartce dokładnie to, czego potrzebujemy do osiągnięcia wymarzonego stylu życia (najlepiej w skali roku).

Następnie trzeba się nastawić na pracę nad zmianą sposobu myślenia, podjęcie dodatkowych aktywności i wyjście ze strefy komfortu. Samo się nie zrobi, aby się samo zarabiało. Najciężej jest zacząć, ale  dzięki opracowanemu planowi i konsekwentnemu wykonywaniu go krok po kroku można dojść do wyznaczonego celu. Nie brzmi to marzycielsko, ale jest to niezawodne podejście do osiągnięcia wolności finansowej. Jeśli w naszej głowie wrze od pomysłów, dobrze jest wybrać jeden konkretny i na nim się skoncentrować. Pełne oddanie, koncentracja oraz determinacja na pewno z czasem przyniosą satysfakcjonujący rezultat. Jeśli nie mamy gotówki, którą możemy pomnażać – poświęćmy swój czas na zebranie informacji i naukę.

Zarabiaj podczas snu

Mówi się, że aby osiągnąć wolność finansową należy zwiększać swoje dochody pasywne. Są to nasze wcześniejsze dochody, z których korzystamy teraz nie poświęcając już na to swojego czasu. Świetnym przykładem są tu np. tantiemy autorskie. Pisarz  napisał książkę raz, jest ona na rynku i co jakiś czas dostaje za nią wynagrodzenie. Inne przykłady to: inwestowanie w nieruchomość, zakup funduszy inwestycyjnych, zyski z lokat, zakup obligacji i wynikające z nich odsetki lub zakup papierów wartościowych na giełdzie. Są to pojedyncze wydatki, które (jeśli dobrze przemyślane) bezwysiłkowo, lub przy minimalnym zaangażowaniu, będą zasilać nasze konto dodatkowymi wpływami.
 

Małe kroki

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby rzucać się w wir giełdowych transakcji, albo jeszcze nie mamy pomysłu na własny biznes, wówczas warto zacząć odrobinę wolniej. Wyróbmy sobie nawyk oszczędzania i odkładania choćby najmniejszej kwoty z każdej pensji. Jeśli docenimy wagę oszczędzania oraz znajdziemy na to efektywny sposób mając mniej, tym rozważniej będziemy zarządzać majątkiem po osiągnięciu wolności finansowej. W pracy zawalczmy o awans lub porozmawiajmy o podwyżce. Wyjdźmy ze strefy komfortu i podejmijmy się dodatkowej pracy, np. zlecenia, które można wykonywać z domu, co nie dość, że wesprze domowy budżet, to także da nam nową wiedzę, umiejętności i kto wie – może także własny pomysł na biznes.


Wolność finansowa to przede wszystkim prowadzenie wymarzonego stylu życia nie martwiąc się o pieniądze. Jeśli chcemy zapisać się na kurs lotniarski, zainwestować w akcje prężnej firmy lub nieruchomość – zróbmy to. Jeśli brakuje nam gotówki, zastanówmy się, czy pomocna mogłaby być chwilówka przez internet.

Przemyślmy czy się zwróci (w postaci inwestycji lub frajdy z życia i wspomnień), określmy jej wysokość oraz swoje możliwość spłaty. Dostaniemy ją szybko i wygodnie i... nie ma na co czekać. Marzenia same się nie spełniają – marzenia się spełnia!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena