Prestashop jest powolny – to problem, który w sieci zgłaszany jest nader często. Problem w tym, że w podstawowej konfiguracji Prestashop wcale nie ma wielkich wymagań i zaraz po instalacji i przygotowaniu działa dobrze. 

Data dodania: 2017-03-02

Wyświetleń: 434

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Prestashop jest powolny – dlaczego?

 

Co więc może pójść nie tak? W większości przypadków przyczyną jest nieprawidłowa konfiguracja albo błędy popełnione na etapie wdrożenia, które jednak nie zawsze są od razu widoczne.

Optymalizacja bazy danych

Ogólny schemat bazy danych, na której pracuje Prestashop, jest dość jasny i przejrzysty. W pewnym zakresie można go jednak modyfikować, dodając lub odejmując pola, których wartości mają być zapisywane. Profesjonalne wdrożenie obejmuje także selekcję takich parametrów, bo zapisywanie informacji zbędnych po pewnym czasie może przynieść skutek w postaci opóźnionego dostępu do rekordów w bazie i spowolnieniem pracy całego systemu.

Zbędne pluginy

Problemem, który często sygnalizujemy w naszej praktyce, jest instalacja zbędnych dodatków. Użytkownicy niemający doświadczenia we wdrażaniu Prestashop często instalują po kilka wtyczek o podobnych funkcjach, żeby w praktyce sprawdzić, jak się one sprawdzą. Samo podejście nie jest dobre, ale też nie powinno powodować trwałego spowolnienia, jeśli tylko po testach zbędne pluginy i utworzone pliki zostaną usunięte. Często nie są i okazuje się, że po dwóch latach takiego „usprawniania” Prestashop staje się zdecydowanie bardziej ociężały, a nowych funkcji nie przybywa.

Konfiguracja niedopasowana do serwera

Parametry serwera to nie tylko pojemność, ilość pamięci i przydzielone wielkości transferu. Prawidłowe wdrożenie Prestashop zaczyna się od weryfikacji szczegółów technicznych serwera i skryptu. Zarówno serwery, jak i oprogramowanie sklepowe można w pewnym zakresie do siebie nawzajem przystosować, dzięki czemu zasoby będą wykorzystywane efektywniej. To o tyle ważne, że z czasem, po instalacji nawet samych tylko poprawek bezpieczeństwa, mogą się zmieniać wymagania systemowe skryptu Prestashop czy dodanych do niego wtyczek. Wdrożenie to nie tylko instalacja wszystkiego na serwerze, bo to może zrobić każdy, ale próba takiego skonfigurowania oprogramowania, aby również w przyszłości działało ono sprawnie. W przypadku Prestashop jest to o tyle łatwe, że kierunki rozwoju są wyznaczone, natomiast trzeba uwzględnić, jak może się zmieniać apetyt na zasoby systemowe po aktualizacji wtyczek, dodaniu kilku tysięcy produktów czy obsłużeniu paru tysięcy klientów, których dane będą przechowywane w bazie danych. Wdrożenie to działanie w teraźniejszości, ale z myślą o przyszłości.

Prestashop nie jest powolny

Sam w sobie Prestashop charakteryzuje się niewielkim zużyciem zasobów serwera – niewielkim oczywiście jak na system o podobnych możliwościach. Aby jednak również w praktyce był to skrypt ekonomiczny, wymagane jest naprawdę profesjonalne wdrożenie – to nie jest blog, który, tak czy owak, będzie działał, ale sklep zaprojektowany z myślą o działaniu pod znacznym obciążeniem.

Licencja: Creative Commons