Każdy z nas chce, by jego dom wyglądała pięknie i oryginalnie. Cel ten można osiągnąć na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest kamień naturalny, użyty do jego wykończenia.

Data dodania: 2017-02-07

Wyświetleń: 650

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kamień naturalny jako dekoracja domu?

Kamień naturalny to materiał, który sprawdza się dobrze zarówno jako budulec, jak i element dekoracyjny. Mówiąc o nim, mówimy często o kilku różnych rodzajach kamieni. Każdy z nich ma swoje wady i zalety oraz wygląda nieco inaczej. Jeżeli więc będziemy się decydować na zastosowanie kamieni naturalnych do wykończenia swojego domu, warto wybrać ten rodzaj, który najbardziej na się podoba i pasuje do reszty wystroju.

Rodzaje kamienia naturalnego

  • Granit – bardzo wytrzymały, występujący w wielu odmianach kolorystycznych, odporny na wilgoć.
  • Marmur – wielobarwny oraz posiadający wiele wariantów i wzorów, podatny na ścieranie i matowienie.
  • Piaskowiec – porowaty, mało odporny na działanie wilgoci, estetyczny.
  • Wapień – zarówno twardy, jak i miękki, może występować w jednolitym kolorze oraz z widoczną warstwą mineralną.


Do czego wykorzystywane są kamienie naturalne?

Jak już wcześniej zostało to nakreślone, kamień naturalny może być stosowany do różnych celów. W tym artykule omówimy jednak pokrótce trzy, które wpisują się w szeroko pojmowane wykończenie domu.

Kamienna podłoga
Kamienie doskonale nadają się do stworzenia unikalnej podłogi, która będzie wyglądała niezwykle. Decydując się jednak na tego typu, podłoże powinniśmy wybrać taki rodzaj kamienia, który jest stosunkowo odporny na ścieranie. Musimy, go też odpowiednio zabezpieczyć i zaimpregnować. W przeciwnym wypadku, nawet jeżeli będzie on odporny na ścieranie, mogą wystąpić ślady jego użytkowania.

Ściana z kamienia
Innym elementem domu, do którego ozdobienia możemy użyć kamieni naturalnych, jest oczywiście ściana. Zazwyczaj kamień naturalny, kładzie się na ścianie w formie gotowych i przeciętych płytek. Warto pamiętać tu o zastosowaniu szczególnie mocnego kleju, który sprawi, że nasze kamienne płyty będą dobrze przytwierdzone do ściany.

Parapety i inne podobne elementy
Ściany i podłogi to jednak nie wszystko, do czego można użyć kamienia naturalnego. Często ten materiał używany jest również do innych wykończeń np. do wykonania parapetów. Decydując się na tego typu element okienny, warto dopasować go tak, żeby swoim wyglądem wpasowywał się w resztę pomieszczenia. W przeciwnym wypadku całość może nie wyglądać zbyt dobrze.

Licencja: Copyright - zastrzeżona