W budownictwie wykorzystuje się wiele różnego rodzaju surowców i materiałów, jednym z nich jest piaskowiec. W tym krótkim artykule, powiemy, czym jest oraz gdzie można zastosować piaskowiec.

Data dodania: 2016-12-07

Wyświetleń: 1642

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Piaskowiec i jego zastosowanie

Czym jest i jakie właściwości ma piaskowiec?

Mówiąc w dużym skrócie, piaskowiec jest jednym z rodzajów kamienia naturalnego. Jest to skała osadowa, która charakteryzuje się bardzo drobną ziarnistością. Pośród innych materiałów wyróżnia ją elastyczność oraz plastyczność, dzięki czemu piaskowiec jest stosunkowo łatwy w obróbce. (jest on miękki podczas obróbki, a dopiero później twardnieje) Można więc zastosować go na wiele różnych sposobów.

Piaskowiec jest też skałą, która występuje w różnych barwach i odcieniach. Do najpopularniejszych należą odcienie beżu i czerwieni. Spotykane są również odmiany białe, kremowe, szare, żółte oraz błękitne. Ten dość szeroki wachlarz kolorów, sprawia, że jest to materiał o bardzo dobrych walorach dekoracyjnych, łatwy do dopasowania z innymi elementami wystroju.

Bardzo dużą zaletą tego materiału, jest także jego stosunkowo niska cena. Koszty pozyskani i obróbki piaskowca są niskie, co sprawia, że może sobie na niego pozwolić niemal każdy.

Gdzie możemy zastosować piaskowiec?

  • Wewnętrzne okładziny ścienne

Bardzo popularnym zastosowaniem piaskowca są wykładziny ścienne. Dzięki nim nasz dom zyska niezwykle elegancki wygląd. Jednocześnie będzie on bardzo naturalny i stonowany.

  • Schody i posadzki

Kolejnym bardzo częstym zastosowaniem tego materiału, jest jego wykorzystanie przy schodach i posadzkach. Należy jednak pamiętać, że piaskowiec jest materiałem, który odznacza się dość dużą ścieralnością. Z tego też powodu nie powinien być stosowany tam, gdzie może być narażony na ścieranie. Jeżeli więc chcemy go wykorzystać do wykonania schodów i podłogi, należy go specjalnie wyszlifować oraz zabezpieczyć przed nadmiernym ścieraniem i wnikaniem w niego brudu.

  • Zlewozmywaki

Piaskowiec możemy wykorzystać również w kuchni, robiąc z niego zlewozmywak. Wykonane z piaskowca zlewozmywaki to jednoelementowe kawałki skały, dzięki czemu są one bardzo wytrzymałe i trwałe, przy kontakcie z wilgocią i wodą. Wszystko dzięki temu, że nie posiadają powierzchni sklejanych.

  • Dekoracje ogrodu

Na koniec warto wspomnieć, że piaskowiec doskonale nadaje się do przystrojenia naszego ogrodu. Możemy wykorzystać go przy naszych skalniakach czy też skonstruować z niego ławeczkę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena