Nawierzchnie na podjazd lub ścieżkę w ogrodzie najlepiej wykonać z kostki brukowej. Trwały i ładnie wyglądający materiał z całą pewnością będzie czymś, co ucieszy oko i będzie jednocześnie praktyczne. Jak jednak wybrać rzeczywiście dobry i trwały materiał?

Data dodania: 2015-07-10

Wyświetleń: 985

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać kostkę brukową?

Producentów kostki brukowej jest w naszym kraju wielu, można zatem się spodziewać, że wybór będzie prosty. Będzie to prawdą, jeżeli posłużymy się przy wyborze, kilkoma prostymi i praktycznymi wskazówkami. Najprostsze rozwiązania często okazują się być również najlepszymi.

Wybór najlepszej kostki brukowej należy rozpocząć od ustalenia, do czego będzie kostka służyła. Czym innym jest przecież budowa podjazdu do przydomowego garażu, czymś innym zaś ścieżka w ogrodzie, po której jedynie chodzą ludzie. Każde zastosowanie wymagać będzie innego rodzaju kostki. Grubość kostki jest w tym wypadku sprawą kluczową, aczkolwiek wcale nie jedyną. Równie istotna jest odpowiednia jakość i twardość kostki brukowej. Dobrze wykonana kostka powinna być uodporniona na zniszczenie, a poznać można to w bardzo prosty sposób, po prostu przełamując na pół taką kostkę. Te lepszej jakości łamią się równo, bez większych odkształceń i nierówności. Istotnym parametrem z całą pewnością powinien być stopień jej odporności na ścieranie powierzchniowe, wszak jest to zakup na wiele lat, dobrze zatem kupić towar rzeczywiście wysokiej jakości.

Ważnym czynnikiem jest ponadto przemyślenie charakteru używania kostki. Warto wybrać świadomie i zdecydować się na taką, która nie będzie ani zbyt śliska ani zbyt trudna w utrzymaniu. Deszcz lub śnieg potrafią być uciążliwe na wielu powierzchniach, w tym wypadku wybór powinien być uczyniony z odpowiednim namysłem. Gładka powierzchnia kostki jest w tym wypadku lepszym wyborem. Podobnie wygląda sprawa w przypadku czyszczenia kostki z ewentualnych zabrudzeń, pochodzących na przykład z podwozia samochodu.

Warto pomyśleć również o wyborze dobrej firmy, która kostkę brukową położy w taki sposób, by nie stała się ona wyboistą ścieżką. Fachowcy są konieczni, gdyż sama kostka brukowa nie spełni pokładanych w niej nadziei bez odpowiedniego położenia. Proces kładzenia może wydawać się niezwykle prosty, sekret jednak tkwi w odpowiednim przygotowaniu podłoża. Udział profesjonalnej firmy pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy, a ewentualnie także i pieniądze, jeśli będzie konieczność poprawienia położonej już powierzchni.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena