Giętarki to jeden z rodzajów maszyn, który służy do tzw. obróbki plastycznej metali. W przypadku giętarek są to zazwyczaj metalowe rury, które przy ich pomocy możemy na różnych sposób kształtować. W tym artykule przedstawimy kilka najpopularniejszych rodzajów giętarek.

Data dodania: 2017-01-30

Wyświetleń: 1024

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Giętarki - czyli maszyny do gięcia rur

Możemy wyróżnić następujące giętarki:

Giętarki ręczne beztrzepieniowe
Ich zasada działania jest prosta, rura jest nawijana albo na matrycę, albo wyciskana na łuku przy użyciu metody prasowania. Najczęściej napędzane są elektrycznie, hydraulicznie lub przy pomocy dźwigni. Gnie się nimi głównie rury cienkościenne. Pozwalają uzyskiwać ciasne promienie gięcia.

Giętarki trójrolkowe-zwijarki
Metoda gięcia, jaką umożliwia ten typ giętarki to zwijanie rury lub profilowanie między trzema rolkami. Gięcie polega na tym, że dociskając jedną z rolek, można uzyskać delikatne łuki rury lub profilu. Tego typu giętarki wykorzystuje się do tworzenia balustrad, łuków okien, poręczy itp.

Giętarki trzpieniowe manualne
Zasilane są hydraulicznie lub elektrycznie. Stosuje się je głównie przy pracach remontowych i instalatorskich oraz przy drobnej produkcji nieseryjnej. W tego typu giętarkach trzpień wypełnia rurę i umożliwia gięcie ciasnych łuków oraz rur, które posiadają cienkie ścianki. Praca wykonywana na tych urządzeniach odbywa się bardzo powoli, ponieważ konieczne jest ręczne zaciskanie rury. Gięcie jednego kąta trwa na niej przeważnie kilkanaście sekund.

Giętarki trzpieniowe sterowane numerycznie (CNC)
Są to urządzenia całkowicie zautomatyzowane. Wyposażone są w podajnik rur, który umożliwia wykonywanie samoczynnych sekwencji gięć przestrzennych. Podajniki w tego typu giętarce napędzane są przy pomocy serwomotorów, natomiast samo gięcie to proces hydrauliczny lub elektryczny. Zazwyczaj giętarki CNC pozwalają na gięcie rur w obie strony oraz można w nich tak przestawić matryce, żeby było możliwe gięcie różnych promieni podczas jednej operacji.

Giętarki sterowane numerycznie z funkcja push-bending
To, co odróżnia te giętarki od tych opisywanych wcześniej to możliwość zwijania rury na rolkach. Giętarka wpycha rurę miedzy odpowiednio ustawione rolki, przez co możliwe jest odginanie dowolnego łuku. Obracana rura może przyjąć dowolne kształty przestrzenne np. spirale. Używa się ich do gięcia rur, po to, by uzyskać różne niestandardowe kształty. Są przydatne przy produkcji mebli, lamp itp.

Giętarki dwugłowicowe
To, co wyróżnia je spośród innych to możliwość gięcia dwóch kątów w tym samym czasie. Można nimi giąć również kilka rur naraz. Stosuje się je w produkcji seryjnej i najczęściej są sterowane numerycznie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona